Erişilebilirlik

Avrupa'da İspanya Korkusu


Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso euro ülkelerini İspanya'ya yardıma çağırdı

Avrupa Komisyonu, İspanya’nın en büyük bankalarından birini kurtarmaya çalıştığı bir sırada Euro bölgesindeki sorunlu bankalara doğrudan yardım yapılması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Komisyon, 17 ülkeden oluşan Euro bölgesinin bankalara kötü borç yükünden kurtulmalarına yardımcı olacak bir “bankalar birliği” kurması gerektiğini bildirdi. Birlik, Bankia adlı bankasının 24 milyar dolarlık borcunu ödeme yolu arayan İspanya’ya yardımcı olacak.

Ancak bankalar birliği önerisine, zor durumdaki ülkelere yardımın arttırılmasına sıcak bakmayan Almanya, Finlandiya ve Hollanda’nın karşı çıkması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu, İspanya’ya bütçe açığını Avrupa Birliği’nin şart koştuğu düzeye indirmesi için daha fazla zaman tanınması çağrısında da bulundu.

Borç yükü her gün hızla artan İspanya, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz gibi uluslararası kurtarma paketine ihtiyaç duyacak noktaya yaklaşıyor. İspanyol hükümet bonolarının faiz oranı Çarşamba günü yüzde 6,67’e ulaştı. Uzmanlar yüzde 7’e çıkması halinde hükümetin günlük operasyonlarını yürütemeyecek duruma geleceği uyarısında bulunuyor.

Bu arada dünyanın en büyük ticari kredi sigortası Euler Helms, Yunanistan’a ihracat yapan şirketlerin mallarını sigorta etmeyi durdurdu. Sigorta şirketi bu kararı, Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde ihracatçılara ödeme yapılmayacağı korkusu nedeniyle aldı.

Atina yeniden ulusal parası Drahmi’ye dönerse Euro’ya karşı büyük çapta değer kaybedecek, Yunanistan’a mal gönderen şirketleri ağır mali yük altına sokacak.

XS
SM
MD
LG