Erişilebilirlik

Avrupa’da Kemer Sıkma Politikalarına Tepki Sürüyor


Kemer sıkma politikalarının kızdırdığı Fransız ve Yunan seçmenlerin öfkesi sandığa yansıdı. Hükümet harcamaları ve kamu hizmetlerinde kesintiye gidilmesi halk tarafından hiç de hoş karşılanmadığı ve ekonomik sorunlara yol açtığı halde tasarruf politikalarını savunanlar bütçe açığının çok daha kötü sonuçlar doğurduğu görüşünde. Amerika’nın Sesi, tartışmanın her iki tarafındaki uzmanlardan görüş aldı.

Tasarruf politikalarına öfkelenen bazı Yunan vatandaşları polise gaz bombası ve taşlarla saldırdı.

Halk, hükümetin kredi borçlarını ödeyebilmek için kamu hizmetlerinde kesintiye gitmesini ve vergileri arttırmasını protesto etti.

Nobel ödüllü iktisatçı Paul Krugman tasarruf politikası uygulamanın yanlış olduğu görüşünde: ”Kamu istihdamı, hizmet ve ürün satın almada daha önce eşi görülmemiş bir düşüşe tanık oluyoruz.”

George Mason Üniversitesi’nden Verinoque de Rugy Japonya örneğinde olduğu gibi hükümet harcamalarının büyümeyi değil maliyeti arttırdığını söylüyor: ”Japonya yıllarca ekonomik gerilemeden kurtulmak ve büyümeyi teşvik etmek için hükümet harcamalarına yüklendi, çok borçlandı. Bu modelin işe yaramadığını gördük.”

Ekonomik gerileme sırasında birçok hükümet, istihdam yaratmak ve büyümeyi teşvik etmek için altyapı harcamalarına yönelir. De Rugy, ekonominin güçlü olduğu zamanlarda hükümet harcamalarını arttırmaya gerek olmadığını söylüyor: ”Ekonomik büyüme dönemlerinde hükümet harcamaları kesilmeli. Hükümet küçültülmeli, harcamalar azaltılmalı. Ancak bunun yapıldığını hiç görmüyoruz.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel gelirinden daha fazla gideri olan hükümetlerin aldıkları kredileri geri ödemek zorunda olduğunu söylüyor. Tasarrufu savunanlar harcamalarda kesinti yapılmazsa kredi veren ülkelerin borçların geri ödeneceğine dair güven kaybı yaşadığı görüşünde. Almanya’nın Avrupa’nın en büyük ekonomisi ve acil yardım kredilerine en büyük katkıda bulunan ülkesi olması nedeniyle Merkel’in görüşü önemli.

Ancak Krugman tasarrufun işe yaramadığını söylüyor: ”Tasarruf politikalarıyla yeterince deney yaptık. Sonuçları aldık ve tasarrufun ekonomiyi küçülttüğünü gördük.”

Almanya’da bazı seçmenler Krugman’ın görüşlerine katılıyor. Tasarruf tartışmaları arasında Merkel’in partisi kısa süre önce Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki seçimi kaybetti.


XS
SM
MD
LG