Erişilebilirlik

Avrupa’da İşsizlik Düşmüyor


17 ülkeden oluşan Euro bölgesinde işsizlikte üst üste ikinci ayda da ufak bir azalma yaşandı. Ancak işsizlik oranı yüzde 12,1’de kaldı

17 ülkeden oluşan Euro bölgesinde işsizlikte üst üste ikinci ayda da ufak bir azalma yaşandı. Ancak işsizlik oranı yüzde 12,1’de kaldı. Bu Euro bölgesi için rekor düzeyde işsizlik anlamına geliyor.

Bugün yayınlanan Avrupa iş pazarı raporuna göre Haziran ve Temmuz aylarında işsiz sayısında 50 bin kişilik bir düşüş yaşandı. Ancak bu, bölgede 19 milyon çalışanın hala işsiz olduğu anlamına geliyor.

Uzmanlar toplamda dünyanın en büyük müşterek ekonomisi olan Euro bölgesinin bir buçuk yıllık ekonomik durgunluktan sonra büyümeye geçtiği anlamına geldiğini söylüyor. Daha önce açıklanan bir raporda Avrupa ekonomisinin Nisan-Haziran ayları arasında binde 3 büyüdüğü bildirilmişti.

ING Bank’den Carsten Brzerski ana sorunun büyüme motoru işlevi gören Alman ekonomisinin daha zayıf ve halen durgunluktaki Avrupa ekonomilerine yardım edip edemeyeceği olduğunu düşünüyor. Brzerski bugüne kadar izlenen senaryoda Alman ekonomisinin büyüdüğünü ve teknik olarak Euro bölgesindeki durgunluğu sonlandırdığını izlediğimizi söylüyor. Ancak Avrupa ülkelerine teker teker bakıldığında birçoğu hala durgunlukla boğuşuyor. Brzerki’ye göre şimdi izlenmesi gereken, Alman ekonomisinin geri kalan ekonomileri durgunluktan çıkarıp çıkaramayacağı.

Avrupa Merkez Bankası 2013 yılında Euro bölgesinde mütevazı bir büyüme yaşanmasını bekliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG