Erişilebilirlik

Avrupa'da Ekonomik Kriz Korkusu


Avrupa'da Ekonomik Kriz Korkusu

Avrupalı mali yetkililer, Yunanistan ve Portekiz’i saran borç krizinin başka ülkelere da yayılmasını önlemek için hızla harekete geçti. Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu Başkanları Berlin’de Almanya Başbakanı Angele Merkel ile görüştü. Uluslararası Kredilendirme Kuruluşu Standart and Poors ise Yunan bonolarının statüsünü ‘değersiz’ kategorisine indirdi. Bu durum tüm dünya borsalarında düşüşe yol açtı.

Yunanistan’ın borç krizinin yarattığı panik nedeniyle Asya borsaları dün sabaha düşüşle başladı.

Yatırımcılar Almanya’daki gelişmeleri yakın takibe aldı. Berlin’in Yunanistan’a yapacağı yardım muhalefetin protestosuna neden oldu.

Ancak Almanya’nın Yunanistan Büyükelçisi ülkesinin yardım sözünü yineledi.

Yunanistan, Avrupa Birliği ve IMF tarafından hazırlanan 60 milyar dolarlık yardım paketini kullanmak istiyor.

Ancak Yunanistan’ın istikrarı ve mali sıkıntıda olan diğer Avrupa ülkeleri konusundaki endişeler, Standard and Poors’un Yunan bonolorını değersiz ilan etmesiyle daha da arttı.

Standard and Poors Portekiz’in kredi notunu da iki puan düşürdü. Uzmanlar borsaları yakından izlemeye başladı.

Krizin bulaşıcı olduğu korkusu büyük baskı yaratııyor. Yunanistan ve Portekiz’in küşük ülkeler olmasına karşın, krizin daha büyük olan İspanya’ya sıçraması korkusu yaygın.

Yunanistan’ın mali sorunları Euro’nun değer kaybetmesine yol açtı. Yatırımcılar Yunanistan borcunu ödeyemezse AB ülkelerinin büyük ekonomik kayba uğrayacağından korkuyor.

XS
SM
MD
LG