Erişilebilirlik

Avrupa Yine Durgunluğa Girdi


Avrupa ortak para birimi Euro kullanan bölgenin son üç yılda ikinci kez ekonomik durgunluğa düştüğü bildiriliyor.

17 ülkeden oluşan bölge ekonomisinin Temmuz-Eylül döneminde binde on oranında küçüldüğü açıklandı. Bundan önceki üç aylık dönemde de ekonomi binde yirmi oranında küçülme göstermişti. Arka arkaya iki üç aylık dönemde küçülme görülmesi, ekonomik durgunluk tanımına giriyor.
2008-2009 dönemindeki durgunluk Amerika’daki mali krizden kaynaklanmıştı. Şimdiki durgunluk ise Avrupa’nın kendi sorunlarının sonucu.

Euro bölgesinin iki büyük ekonomisi Almanya ve Fransa ‘da son üç aylık dönemde bin yirmi oranında hafif bir büyüme görüldü. Ancak İtalya, İspanya ve Hollanda’da ekonomi küçülme gösterdi.

Bir gün önce Avrupalı liderlerin kemer sıkma politikalarını protesto için kıta çapında aynı anda düzenlenen gösteriler büyük kentlerde hayatı felce uğrattı.

Hükümetlerin, emeklilik maaşları ve bazı sosyal hizmetler üzerinde yaptığı büyük kesintiler, işçileri Atina Madrid, Lizbon, Roma ve diğer bir çok kentde sokağa döktü. Mali reformlar, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in desteklediği, Euro Bölgesindeki 17 ülkenin harcama limitlerine ulaşmayı hedefliyor.

Harcama kesintileri ve durgun ekonominin rekor işsizlik rakamlarına ulaştırdığı Euro bölgesindeki işçiler kızgın.
Ancak bu protestolar, borç krizini çözmek için güç birliği yapan Avrupalı liderlere geri adım attıracağa benzemiyor.

Yunanistan Hükümetinin geçen haftaki ağır kemer sıkma önlemlerini uygulama çabası Avrupa liderlerinin takdirini kazandı. Atina son iki yıldaki ikinci kurtarma paketini kullanabilmesi için, çeşitli kesintiler öngören bir dizi önlem almak zorunda. Ancak haftalardır süren müzakerelere ragmen, kurtarma paketi sorunu çözüme kavuşmuş değil.
XS
SM
MD
LG