Erişilebilirlik

Avrupa Sınırlarını Açıyor 


Sınırların açılmasının ardından Almanya ve İsviçre arasındaki kontrol noktasında araç kuyruğu oluştu.

Salgın nedeniyle yaklaşık 3 aydır sınırları kapalı olan Avrupa ülkeleri, Corona virüsü vaka sayılarının azalmasının ardından Pazartesi gününden itibaren kontrolları hafifletmeye başlıyor. Almanya, Fransa ve Belçika bu ülkelerden bazıları.

Ancak İspanya sınırlarının önemli kısmı, bir süre daha kapalı kalmaya devam edecek. Karantina kurallarının yer yer devam etmesi ve eskiden sınırları geçerek iş yapan birçok kişinin artık evlerinden çalışıyor olması, seyahat edenlerin sayısının eskiye göre çok daha düşük kalacağını gösteriyor.

Yunanistan, ekonomisinin bel kemiği olan turizmi canlandırmak amacıyla uluslararası uçuşları bugünden itibaren başlatıyor. Şimdiden Danimarka sınırını geçmek için sıraya giren Alman turistler, 8 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. İtalyanlar ise piyango oynamak için Fransa’ya geçiyor.

Hükümetin geniş kapsamlı turizm faaliyetlerinin nasıl yürütüleceğine ilişkin politika oluşturmaya çalıştığı İspanya, Almanya’dan sınırlı sayıda turist kabul etmeye başladı. Almanya’nın Düsseldorf kentinden İspanya’nın turistik adası Mayorka’ya bir uçak kaldırıldı.

Mayorka uçağına binen maskeli turistlerden biri, ‘‘Normalden daha sessiz olacak, ancak her şeyin tekrar başlaması güzel bir his. Tekrar seyahat edebiliyoruz’’ diye konuştu.

Schengen Bölgesi’ne dahil olan 22 ülke ile Liechtenstein, Norveç ve İsviçre sınırlarında normalde kontrol yapılmıyor. Ancak bu sınırlar son üç aydır büyük ölçüde kapalıydı. Avrupalı yetkililer, AB içindeki sınırlarda kontrolların kaldırılmasının, Temmuz’dan itibaren diğer ülkelere kademeli olarak açılmayı sağlamasını umuyor. Bunun da Corona salgını döneminde durma noktasına gelen turizmi yeniden canlandırması bekleniyor.

Fransızlar sınırın açılmasının ardından Belçika'nın Macquenoise kasabasından tütün ürünleri satın alıyor.
Fransızlar sınırın açılmasının ardından Belçika'nın Macquenoise kasabasından tütün ürünleri satın alıyor.

Turizm sektörü, Avrupa Birliği ekonomisinin yüzde 10’unu oluşturuyor. Corona virüsünden Avrupa’nın geri kalanından çok daha fazla etkilenen bazı Akdeniz ülkelerindeyse turizmin ekonomideki payı daha büyük.

Uluslararası uçuşları başlatan Yunanistan’da yüksek riskli ülkelerden gelen yolcuların hepsi testten geçirilecek ve testlerin sonucuna göre yolcuların bazıları 14 gün boyunca karantinada tutulacak. Yasaklar, İngiltere ve Türkiye içinse devam edecek. Risk grubu yüksek olmayan ülkelerden gelen yolculara ise rastgele test uygulanacak.

Avrupa Komisyonu, Pazartesi günü ‘‘AB Yeniden Açılıyor’’ internet sitesinde seyahatle ilgili bilgi vermeye başladı. Seyahat edenler, hangi önlemlerin sürdüğü, hangi otel ve sahillerin açık olduğu gibi bilgilere buradan ulaşabilecek.

Ancak bu gelişmeler, 420 milyon Avrupalının sınır kontrolunun yapılmadığı seyahatlere yeniden başlayacağı anlamına gelmiyor. İspanya, 21 Haziran’a kadar yabancı turistlere kapılarını açmayacak. Bazı İspanyol adalarıysa bu kuralın dışında tutulacak.

Diğer yerlerde de serbestçe seyahat edebilmek, yolcuların nereden geldiğine ve nereye gideceklerine bağlı. Çek Cumhuriyeti, ‘’trafik ışığı’’ sistemi kullanacak. ‘’Turuncu’’ ya da ‘’kırmızı’’ kategorideki ülkelerden gelen turistlere yönelik seyahat yasakları devam edecek. Bu kategoriye Portekiz ve İsveç de dahil.

İtalya'nın Slovenya sınırındaki bariyerler kaldırıldı.
İtalya'nın Slovenya sınırındaki bariyerler kaldırıldı.

Danimarka; İzlanda, Almanya ve Norveç’ten altı gece arka arkaya rezervasyon yaptırmaları halinde turist kabul edecek, ancak İsveç’ten kabul etmeyecek.

İngiltere, ziyaretçiler için iki hafta karantina kuralı koyuyor. Ancak İngiliz vatandaşları da Fransa’da bu kurala uymak zorunda olacak.

Avrupa Parlamentosu’nun 2019 yılı raporuna göre salgından önce her gün 3 milyon 500 bin kişi AB içinde sınırları geçiyordu. Bunların 1 milyon 700 bini, iş amaçlı seyahat ediyordu.

Ancak iş için seyahat edenlerin büyük kısmı şimdi evlerinden çalışıyor. Devam eden seyahat kısıtlamalarının ve sağlık kaygılarının turizmi ve iş amaçlı seyahatleri olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG