Erişilebilirlik

''Euro Bölgesindeki Ekonomik Daralma %12'yi Bulabilir''


Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde

Corona virüsü salgını, ekonomi üzerinde ağır hasara yol açmaya devam ediyor. Son olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, virüsün etkisiyle sarsılan Avrupa’da ekonomide yaşanacak daralmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Euro bölgesi olarak adlandırılan ve Euro para birimini kullanan ülkelerin oluşturduğu ekonomik alanda bu yıl yüzde 8 ila yüzde 12’lik daralma olabileceğini dile getirdi.

Avrupa Merkez Bankası tarafından daha önce yapılan bir açıklamada, Euro bölgesinde Corona virüsü salgını kaynaklı daralmanın yüzde 5 ila yüzde 12 olabileceğine işaret edilmişti.

Ancak son olarak Lagarde, yaptığı açıklamada, iyimser olarak nitelediği bu tahminin geride kaldığını ve önümüzdeki dönemde görülecek daralmanın orta seviyede ya da çok daha zarar verici nitelikte olacağını dile getirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, beklenen daralma sürecinde bazı ülkelerin diğerlerine göre daha sert ekonomik koşullarla karşı karşıya kalacağına ve ekonomilerinin daha fazla küçüleceğine dikkat çekti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 6 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG