Erişilebilirlik

Avrupa Komisyonu Erdoğan’ın Sözlerine Açıklama İstedi


Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin AB Büyükelçisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili olarak bilgi almak üzere görüşmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı konuşmada Türkiye’ye yönelik aynı tutum devam ettiği müddetçe Avrupalılar’ın sokaklarda güvenli bir şekilde yürüyemeyeceğini belirtmişti.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Avrupa Birliği Temsilcisi’nden gelmesini istedik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupalılar’ın dünyada sokaklarda güvenlikleriyle ilgili yorumları hakkında açıklama almak istiyoruz,” dedi.

Avrupa Komisyonu Erdoğan’ın Sözlerine Açıklama İstedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Londra’daki saldırı öncesinde dün öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa ülkelerine yönelik sözleri dikkat çekmişti. Erdoğan, “Türkiye, itilecek-kakılacak, onuruyla oynanacak, bakanları kapılardan kovulacak, vatandaşları yerlerde sürüklenecek bir ülke değildir. Dünyanın her yerinde bu yaşananlar çok yakından takip ediliyor. Siz böyle davranmaya devam ederseniz, yarın dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Avrupalı, hiçbir Batılı güvenle, huzurla sokağa adım atamaz. Bu tehlikeli yolu açarsanız en büyük zararı siz görürsünüz. Bunun için Türkiye olarak Avrupa ülkelerini demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere saygılı olmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, bu değerlere bizim kadar özellikle Avrupalının ihtiyacı vardır” dedi.

Erdoğan’ın bu sözlerinden saatler sonra Londra saldırısı düzenlendi. Ancak uluslararası haber ajansı Reuters, Erdoğan’ın sözlerini Londra saldırısının ardından Twitter’daki “Top News” hesabından dikkat çekici şekilde paylaştı. Reuters, Twitter’da Cumhurbaşkanı’nın öğlenki açıklamasını, “Erdoğan, Avrupalıları, eğer şimdiki gibi davranmaya devam ederlerse sokaklarda güvenli yürüyemeyecekler’ diye uyardı” mesajıyla paylaştı.

Reuters’ın paylaşımı, özellikle AKP Hükümeti’ne yakın medya kuruluşlarında geniş yankı buldu. Reuters’ın kasıtlı olarak Erdoğan’ın sözlerini Londra’da yaşanan terör saldırısıyla ilişkilendirdiği yönünde haberlere yer verildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG