Erişilebilirlik

Avrupa İlaç Kurumu: ''Aşı İçin Önümüzde Daha Bir Yıl Var''


Avrupa Birliği’nde ilaçlara onay veren Avrupa İlaç Kurumu, yeni tip Corona virüse karşı aşının en iyimser ihtimalle bir yıl içinde onay alabileceğini açıkladı.

Avrupa İlaç Kurumu Yöneticisi Marco Cavaleri, yaptığı açıklamada, aşının Eylül ayında hazır olabileceği tezini çok inandırıcı bulmadığını söyledi. Cavaleri, kurumun 33 üreticiyle irtibat halinde olduğunu ve onay süreçlerinin hızlandırılması için gerekenlerin yapıldığını dile getirdi.

Cavaleri, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aşı konusunda şu andan itibaren bir yıl içerisinde geliştirilebileceği konusunda ancak iyimser olabiliriz, yani 2021 yılının başından bahsediyorum” dedi.

Aşı üretiminde 3. fazın gerçekleştirilmemesi seçeneğini reddeden Cavaleri, üretilecek aşının güvenli ve etkili olması için gerekli tüm aşamalardan geçilmesinin şart olduğunu söyledi.

Avrupa İlaç Kurumu ayrıca Corona virüsüyle ilgili 115 farklı tedavi yöntemi üzerinde de incelemelerini sürdürüyor. Kurumun bu tedavilerden bazılarını onaylayabileceği, ancak bunların hangilerinin olduğunun henüz belirlenmediği ifade ediliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG