Erişilebilirlik

Avrupa Ekonomisiyle İlgili Kaygılar Sürüyor


Avrupa Ekonomisiyle İlgili Kaygılar Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00
Avrupa ekonomisinin yeniden canlanmaya başladığına dair işaretler geliyor. Ancak yine de milyonlarca kişinin işsiz olduğu Avrupa’da bu ilk işaretler bütün kaygıları ortadan kaldırmaya yetmiyor.

Avrupa’da sanayi üretimi yeniden canlanıyor. Bu da daha fazla kişiye iş olanağı açılacağı, iş bulan Avrupalılar’ın da harcayacak parası olacağı anlamına geliyor. Harcamalarla birlikte ekonomi de büyüyecek.

Barron’s ekonomi dergisinin Avrupa baskısı editörü Jonathan Buck, son istatistiklerin ekonominin düzelme yolunda olduğunu gösterdiğini söylüyor: “Yıl sonuna doğru Avrupa ekonomisinin resesyondan çıktığını göreceğimize inanıyorum.”

Bu, Romanya’da, durumlarını protesto etmek için yürüyüş düzenleyen işçiler dahil, Avrupa’daki çalışan kesim için güzel bir haber.

Demiryolu çalışanı Vesile, “Daha iyi çalışma koşulları, daha yüksek maaş ve diğer haklarımız için yürüyoruz,” şeklinde konuşuyor.

Londra’daki Capital Economics danışmanlık şirketinden ekonomist Jennifer McKeown, gerçek canlanmanın zaman alacağı görüşünde: “En iyimser tahminler bile yavaş büyümeye işaret ediyor. Uzun süren bir resesyon döneminden sonra bu yeterli olmayabilir.”

Bir yıl önce bazı uzmanlar Euro bölgesinin dağılacağını söylüyordu. Ama şimdi Letonya bölgeye katılıyor ve yetkililer yeni tasarımlı madeni paralar basmaya hazırlanıyor.

Yine de, McKeown, kemer sıkma politikaları yüzünden halkın sabrı tükenirken Euro’nun hala risk altında olduğunu düşünüyor: “Hala bir risk var, risk olmasa da önümüzdeki dönemde bu bölgede hala gergin günler yaşanacak.”

Jonathan Buck farklı görüşte: “Dış yardımlar borçlu ülkelere istikrar getirdi ve bütçe açıklarını azalttı. Bu da Euro bölgesinin dağılma riskini ortadan kaldırdı.”

Bu görüşe katılan ekonomist sayısı çok. Ancak yine de Buck’ın iyimser tahminini aşağı çeken unsurlar da yok değil: “Avrupa’nın dayanıklılığını sınavdan geçirecek birkaç şok daha geçirmemiz hala mümkün.”

Avrupa ekonomisi canlanmaya başlasa da bu süreç uzun, yavaş ve bir süre daha belirsiz bir şekilde devam edecek gibi görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG