Erişilebilirlik

Avrupa’dan Türkiye’ye Sert Mesajlar


Avrupa Birliği, Türkiye’ye muhalefet grupları ile diyalog kurması ve demokratik ilkeleri koruma çağrısı yaptı. Brüksel’in konuyla ilgili açıklamasında son gelişmeler “son derece endişe verici” olarak nitelendi.

Avrupa Birliği Dış Politika Yetkilisi Federica Mogherini tarafından yayınlanan bildiride, “Avrupa Birliği ve birliğe aday ülkeler Türkiye’den aday ülke konumuna uygun şekilde parlamenter demokrasisini, insan haklarına saygıyı, hukukun üstünlüğünü, temel haklar ve herkesin adil yargılanma hakkını korumaya çağırıyor,” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Bu bağlamda Avrupa Birliği ve üye ülkeler durumu yakından takip etmeye ve Türkiye ile her düzeyde siyasi diyaloğa hazır olacaktır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Türkiye, PKK’ya terörist örgüt muamelesi yapmalı, ancak yasal bir Kürt partisinin milletvekillerini tutuklamak toplumu kutuplaştırır,” denildi.

Açıklamada ayrıca, “güvenilir siyasi sürece dönüşün ve gerçek bir siyasi diyalog sürecinin ülkenin demokrasisi ve bölgenin istikrarı için önemli” olduğu da kaydedildi.

Juncker: “Türkiye AB’ye üye olmak istemiyor görüntüsü veriyor”

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin darbe girişimi sonrası muhalefete ve medyaya yönelik tavrının Birlik değerlerine aykırı olduğunu ve Avrupa Birliği’ne üye olmak istemiyormuş izlenimi verdiğini kaydetti.

Juncker, “Türkiye’nin bir dostu olarak karamsarlıkla görüyorum ki Türkiye her geçen gün kendisini Avrupa’dan uzaklaştırıyor,” dedi.

Juncker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir an önce Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne gerçekten üye olup-olmak istemediğini açıklamasını istedi.

Juncker ayrıca, “Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanmazsa bunun sorumlusu Erdoğan’dır” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği-Türkiye arasında Mart ayında yürürlüğe giren anlaşmaya göre mülteci akınını durdurması karşılığında Türk vatandaşlarına vize serbestisi öngörülüyor. Ancak Avrupa Birliği, Ankara’nın terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmasını istiyor.

Juncker, “Türk halkına neden diğer Avrupalılar gibi Avrupa’ya serbestçe seyahat edemeyeceklerini Erdoğan’ın kendisi anlatmak zorunda kalacak, çünkü anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen kendisi,” dedi.

Fransa: “Türkiye ile açık ve net diyaloğun vakti geldi”

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da Türkiye’deki son gelişmelerden derin endişe içinde olduğunu söyledi ve “Türkiye ile açık ve net diyaloğun vakti geldi” ifadelerini kullandı.

Ayrault, “Türkiye kendini savunma hakkına sahip ama bu hukukun üstünlüğü ilkesi pahasına olmamalı,” dedi.

Dündar: “Avrupa çok geç kaldı”

Can Dündar da kendisine Paris onur vatandaşlığı verildiği törende yaptığı açıklamada, Avrupa’nın darbe girişimi sonrası Türkiye’deki gelişmeleri eleştirmede çok geç kaldığını ve ülkenin şu anda yangın yerine döndüğünü söyledi.

Dündar, “Avrupa hükümetlerine, Türkiye’deki baskılar konusunda adım atmaları ve birşeyler söylemeleri konusunda telkinde bulunuyorduk ama sessiz kaldılar” dedi.

Dündar, “Şimdi endişeli olduklarını söylemeye çalışıyorlar fakat endişeli olmak için biraz geç kaldılar çünkü ülke şu anda yanıyor,” dedi.

Dündar, “Erdoğan tek partili devlet ve tek adam rejimi istiyor, bunu zorluyor ve böyle bir devlet yaratmak için olağanüstü hali kullanıyor” dedi.

Ankara: “Eleştiriler kabul edilemez”

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin eleştirileri kabul edilemez olarak nitelendirildi. Açıklamada, Avrupa ülkelerinin ısrarla Türkiye’nin terörle ilgili hassasiyetlerini anlamadığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Avrupa Birliği’nin PKK’ya silah bırakması için yeterince baskı yapmadığı da kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Avrupa Birliği terörizmle mücadele konusunda Türk halkı nezdindeki güvenilirliğini kaybetmiştir” denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG