Erişilebilirlik

Avrupa İçin Kritik Hafta


Avrupa İçin Kritik Hafta

Brüksel’de Pazar günü toplanacak zirve öncesi Avrupalı liderleri borç krizini çözme konusunda kritik bir hafta bekliyor.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, önümüzdeki yedi günü ülkesi ve Euro kullanan diğer 16 Avrupa ülkesi için “en kritik hafta” ilan etti. Euro bölgesinin kaderinin birkaç gün içinde belirleneceğini söyleyen Papandreu, Yunan parlamentosunu “birlik ve sorumluluk” içinde çalışmaya ve yeni kemer sıkma önlemlerini onaylamaya çağırdı.

Yunan parlamentosu kemer sıkma önlemlerini Çarşamba ve Perşembe günleri oylamaya hazırlanırken sendikalar hükümetin bütçe kesintilerini protesto için genel grev çağrısında bulunuyor. İş bırakma eylemleri, kamu hizmetlerinin yanısıra benzin istasyonları ve fırınlar gibi özel işyerlerinin kapanmasına yolaçabilecek. Bugünkü iş bırakma eylemlerinde Yunan adalarına feribot seferleri durdu ve Atina sokakları toplanmayan çöp yığınlarıyla doldu.

Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olan Almanya, borç krizinin bu hafta içinde çözüleceği yolunda büyük bir beklenti içine girilmemesi uyarısında bulundu.

Başbakan Angela Merkel’in Sözcüsü ve Maliye Bakanı “herşeyin gelecek Pazartesi gününe kadar çözümleneceği” hayalinin gerçekleşmeyebileceğini açıkladı.

Avrupalı liderler, borç krizini çözme ve Yunanistan’ın iflasa gitmesinden kaygılanan uluslararası mali piyasaları yatıştırmak için bir dizi önlem üzerinde çalışıyor.


XS
SM
MD
LG