Erişilebilirlik

Avrupa Birliği “Üçüncü Aşama” Eşiğinde


Avrupa Birliği, Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının Doğu Ukrayna'da düşürülmesinin ardından uzun süredir çekingen davrandığı üçüncü aşama yaptırımlar konusunda somut adım atmaya hazırlanıyor.

Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama konusunda iç dengeler nedeniyle sürekli çekingen adımlar atan Avrupa Birliği, “üçüncü aşama” olarak adlandırılan hedef odaklı ekonomik yaptırımları hayata geçirme aşamasına geldi.

Ukrayna krizinin başından bu yana Rusya’yı gelişmelerin ana aktörlerinden biri olarak suçlasa da kapsamlı yaptırım uygulama konusunda oldukça çekingen davranan Avrupa Birliği, üçüncü aşama olarak adlandırılan ve hedef odaklı ekonomik yaptırımları hayata geçirme aşamasına geldi.

Avrupa Birliği’nin bugüne kadar sadece ikinci aşama olarak adlandırılan ve üye ülkelere seyahat yasağı ile malvarlıklarının dondurulması önlemlerini içeren yaptırımları uygulamasının ardında üye ülkelerin bir ileri aşamaya geçme konusunda uzlaşı sağlayamaması yatıyordu.

Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağının Doğu Ukrayna’da düşürülmesinin ardından oluşan baskı, üçüncü aşamaya geçme konusunda isteksiz davranan ülkelerin manevra alanlarını daralttı.

Gelinen aşamada üçüncü aşamaya geçilme konusunda ilke olarak anlaşma sağlanmış olsa da bunun detayları Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) şekillendiriliyor.

İlk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimleri de yaptırım listesine dahil etme konusunda uzlaşan COREPER’in bu çerçevede 8 birey ve 3 kurum belirlediği belirtiliyor. Bu kişi ve kurumların isimleri Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yer aldıktan sonra açıklanacak.

Üçüncü aşama yaptırımlar çerçevesinde alınacak önlemler arasında Rusya’ya yönelik silah ambargosu gündemde. COREPER’in çözmesi gereken sorunlardan birini ise olası bir silah ambargosunun geriye dönük uygulanıp uygulanmayacağı, başka bir deyişle mevcut sözleşmeleri etkileyip etkilemeyeceğini netleştirmek oluşturuyor.

Bu konuda alınacak karar özellikle Fransa’nın tutumuna göre şekillenecek. Fransa, Rusya’ya Mistral savaş gemileri satma karşılığında elde edeceği 1.2 milyar euro tutarındaki sözleşmeyi kaybetmek istemiyor.

Hassas teknolojiler ve hem askeri hem sivil amaçlarla kullanabilen çift kullanımlı ürünler de Avrupa Birliği’nin yaptırım uygulamayı planladığı alanlar arasında yer alıyor.

Avrupa Birliği’nin planları arasında Rus bankalarının Birlik sermaye piyasalarına erişimini engelleyecek kısıtlamaları devreye sokmak da bulunuyor.

Rusya’ya yönelik olarak üçüncü aşama yaptırımlara geçmek Avrupa Birliği açısından politik olarak kredibilite konusu durumunda. Bu yaptırımların devreye sokulmasının ekonomik boyutu ise Rusya’yı olduğu kadar Avrupa Birliği’ni de etkileme potansiyeline sahip.

Avrupa Birliği’nin devreye sokmasının beklendiği yaptırımların Rus ekonomisi üzerindeki etkisinin gelecek yılın sonuna kadar yaklaşık 100 milyar euro seviyesine kadar yükselmesi öngörülüyor.

Aynı yaptırımların aynı dönemde Birlik ekonomilerine yönelik olumsuz etkisinin ise 90 milyar euro düzeyinde olacağı hesaplanıyor.

XS
SM
MD
LG