Erişilebilirlik

Avrupa Birliği İsrail'in Yeni İnşaat Kararını Kınadı


Avrupa Birliği İsrail'in Yeni İnşaat Kararını Kınadı

Avrupa Birliği, İsrail’in Batı Şeria’daki iki Yahudi yerleşim biriminde yeni inşaatlar yapma kararını kınadı ve kararın bölgesel barış çabalarını tehdit ettiğini bildirdi.

Avrupa Birliği, bu tarz girişimlerin İsrail ve Filistinliler arasında barış sağlama çabalarına ters düştüğünü açıkladı.

İsrail önceki gün Batı Şeria’daki iki yerleşim biriminde 300’ün üzerinde yeni daire inşaatı için ihale açacağını bildirmişti.

Uluslararası toplum, İsrail’in 1967 savaşında ele geçirdiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs’e Yahudi yerleşimleri inşa etmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini savunuyor. Avrupa Birliği’nin dış politika yetkilisi Catherine Ashton, dün bu tutumu yineledi.

İsrail ve Filistinliler arasında geçen yıl başlayan doğrudan görüşmeler, İsrail’in işgal altındaki topraklarda yerleşim inşaatlarına devam etme kararının ardından askıya alınmıştı.

Filistin tarafı görüşmelere yeniden başlamak için İsrail’in tüm yerleşim inşaatlarını dondurmasını şart koşuyor. Bununla birlikte Filistinliler, barış sürecinde ilerleme sağlanmamasının ardından Eylül ayında devletlerini tanıması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başvuracaklarını bildirmişti.

XS
SM
MD
LG