Erişilebilirlik

Avrupa Birliği İran'la Anlaşmayı Sürdürmek İstiyor


Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, birliğin İran’la yapılmış olan anlaşmayı tam anlamıyla desteklediğini ve Tahran'la tansiyonun düşürülmesini istediğini söyledi.

Mogherini, İran anlaşmasında imzası bulunan İngiltere, Fransa, Almanya dışişleri bakanlarıyla yapacağı toplantı öncesinde gazetecilere, “Tüm enstrümanlarımız ve siyasi irademizle mümkün olan en fazla şekilde anlaşmaya desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Rusya ziyareti öncesinde Brüksel'e giden Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da gün içinde İran konusunda Mogherini'yle bir araya geldi.

Pompeo’nun Brüksel temasları sırasında Avrupalı ve NATO müttefiklerine İran’ın artan tehditleriyle ilgili bilgi verdiği kaydedildi. Konuyla ilgili açıklama Amerika’nın İran özel temsilcisinden geldi.

Pompeo Rusya'da Lavrov'la görüşecek

Pompeo daha sonra Soçi’ye giderek İran konusunda temaslarda bulunmak üzere Salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşecek.

Avrupalı ülkeler geçen hafta yaptıkları açıklamayla İran’la, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı devam ettirmek niyetinde olduklarını belirterek İran tarafından verilen ültimatomu kabul etmediklerini duyurmuşlardı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani geçen hafta yaptığı açıklamada, 60 gün içerisinde Avrupalı ülkelerin anlaşmadan kaynaklanan haklarını vermemeleri halinde İran’ın yeniden nükleer programına geri döneceğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG