Erişilebilirlik

'İran'ın Ültimatomlarını Reddediyoruz'


İran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşmada imzası olan ülkeler anlaşmayı korumak istediklerini belirtti, bununla birlikte Tahran’ın ültimatomlarını reddettiklerini kaydetti.

İran nükleer programındaki bazı kısıtlamaları azaltacağını açıklamıştı.

Uzmanlar Tahran’ın bu hareketinin anlaşmanın koşullarının hemen ihlal edildiği anlamına gelmediğini belirtiyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devletlerin İran’ın bankacılık ve petrol endüstrisini Amerikan yaptırımlarından korumak için bir yol bulmamaları halinde ülkesinin 60 gün içinde izin verilen sınırların dışında uranyum zenginleştirmeye başlayacağını belirtiyor.

Avrupa Birliği’yle Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanlarının imzasını taşıyan metinde, “Herhangi bir ültimatomu reddediyoruz ve İran’ın anlaşmaya uyduğunu İran’ın JCPOA ve NPT anlaşmaları çerçevesindeki nükleer konularla ilgili taahhütlerine bağlılığına göre değerlendireceğiz” denildi.

JCPOA, Batılı ülkelerle İran arasında 2015 yılında varılan anlaşma. NPT ise ülkelerin nükleer silah geliştirmesini yasaklayan silahsızlanma anlaşması.

Yazılı açıklamada bununla birlikte Amerika’nın yeniden uygulamaya koyduğu yaptırımlardan duyulan üzüntü dile getiriliyor ve nükleer anlaşmayı korumaya ve uygulamaya bağlı olunduğu vurgulanıyor.

İran’la varılan 2015 yılındaki anlaşmada Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin’in imzaları bulunuyordu.

Trump yönetimi bir yıl önce anlaşmadan çekilmiş ve İran’a yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Amerika’nın Avrupalı müttefikleri Washington anlaşmadan çekilmesine karşı. Bunun İran’daki aşırıcılık yanlılarını güçlendireceğini ve ülkenin dış dünyaya açılmasını isteyen liderlerine zarar vereceğini belirtiyor.

Avrupalı ülkelerin İran’la iş yapan yatırımcıları yaptırımların dışında tutuması için oluşturmaya çalıştığı sistem başarılı olmadı. İran’a yatırım yapmayı planladıklarını açıklayan Avrupalı bütün önemli şirketler bunu artık yapmayacaklarını açıkladılar.

İran nükleer silah üretmeye çalıştığı iddialarını reddediyor. Birleşmiş Milletler ise Tahran’ın bu yöndeki çalışmalarına 2003’ten önce başladığı sonucuna varmıştı.

Tahran nükleer anlaşmaya uymak istediğini ancak ekonomisinin yaptırımlara maruz kalması halinde bunu yapamayacağını belirtiyor.

Bu arada İran Atom Enerji Ajansı sözcüsü ülkesinin amacının anlaşmayı yeniden rayına oturtmak olduğunu kaydetti.

Sözcü Behrouz Kamalvandi, “Amacımız JCPOA’yı güçlendirmek ve yeniden rayına oturtmak” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG