Erişilebilirlik

Atlantik Konseyi Genç Türkleri Bekliyor


Atlantik Konseyi ile Sabancı Üniversitesi’nin İstanbul Politikalar Merkezi’nin işbirliğiyle oluşturulan “Young Turkey/Young America” programı her iki ülkeden başarılı gençlere değişim programına katılma imkanı sunuyor.

Programa başvuru süresi 4 Haziran günü sona eriyor. Adaylarda uluslararası politika, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin gençlik kollarında faaliyet göstermeleri şartı aranıyor. Ayrıca, üniversite, özel sektör, devlet daireleri, medya veya düşünce kuruluşları gibi yerlerde çalışanlar da programa başvurabilecek. Adayların 24-35 yaş arasında olması uluslararası politikaya ilgi duymaları ve liderlik vasfı taşımaları da bekleniyor.

Başvuruları kabul gören adayların Amerika ve Türkiye’deki seyahat ve konaklama harcamaları Atlantik Konseyi ve İstanbul Politikalar Merkezi tarafından karşılanacak.

Adayların, başvurularının kabulü halinde, halen çalıştıkları kurumdan Amerika ve Türkiye seyahatlerine katılma izni almaları da bekleniyor.

Programa kabul edilen adaylar, dış politika konusunda panellere katılacak, hükümet yetkilileri ve uluslararası politika uzmanlarıyla etkileşim içinde olacak.

Adayların ayrıca, geliştirecekleri küçük projeler için 1.000 ila 2.000 dolar arasına değişen miktarlarda fon almaları da mümkün.

Program, katılımcılar sayesinde Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirecek yeni bağlar oluşturmayı hedefliyor.

Başvuruları kabul edilenler Ağustos/Eylül 2012 döneminde Amerika’da, Mart/Nisan 2013 tarihleri arasında da Türkiye’de ikişer hafta kalacak.

Amerika programında başkent Washington, New York ve Minneapolis gibi kentler ziyaret edilecek. Türkiye’de ise İstanbul, Ankara ve daha sonra belirlenecek üçüncü bir kent ziyaret edilecek.

Bu yılki programda ağırlıklı konuların Arap Baharı, Türk-Amerikan ilişkileri, Türkiye’nin enerji pazarındaki rolü, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri olması planlanıyor.

Programa başvuruda bulunmak isteyenler Atlantik Konseyi’nin aşağıdaki link’ini ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi alabilirler:

http://www.acus.org/event/call-applications-2012-13-young-turkeyyoung-america-program

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG