Erişilebilirlik

Atlantik Kıyısı Doğal Gaz Boru Hattı Çevreci İtirazlar Sonucu İptal Edildi


Amerikalı iki enerji devi firma, Atlantik kıyısı doğal gaz boru hattı projesini iptal ettiklerini duyurdu. İptal gerekçesi olarak hattın geçeceği noktalardaki arazi sahiplerinin itirazlarıyla çevre savunucuları ve örgütlerinin karşı çıkması gösterildi.

Dominion ve Duke Energy şirketleri tarafından yapılan açıklamada, hem federal bazda hem de eyaletler bazında karşılaşılan hukuki sorunlar ve izinlerin proje maliyetlerini arttırdığı ve gecikmeye neden olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu doğal gaz boru hattı, Batı Virginia eyaletinden Virginia ve Kuzey Carolina eyaletine doğalgaz ulaştırmayı öngörüyordu.

Firmalar, projenin gerçekleşmesi halinde hem doğal gaz fiyatlarının düşeceğini hem de bu bölgelerde kömüre dayalı üretimin sonlanacağını savunuyordu.

Ancak çevreciler, boru hattı inşaatı nedeniyle ağaçların kesileceğini, doğal parkların ve vahşi yaşam alanlarının zarar göreceğini savunuyor.

2014 yılında açıklanan proje, itirazlar nedeniyle bu yıla kadar sarktı ve maliyetlerin 4,5 milyar dolardan 8 milyar dolara yükseldiği, bu sebeple de projeden vazgeçildiği belirtildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG