Erişilebilirlik

Atina'ya Umut Işığı


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile..
Cuma günü Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras Cumartesi de Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la buluştu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00
Linki indirmek için

Alman lider Merkel, Troyka’nın Eylül ayında Yunanistan’daki reform süreci konulu raporunu bekleyeceklerini ve Atina’nın reformları kararlılıkla yerine getirmesi gerektiğini vurgularken Hollande da Atina'nın Euro’da kalmasından yana olduğunu ancak Samaras'ın umut ettiği iki yıllık ek süreyi şu anda veremeyeceklerini açıkladı.

Dünya mali piyasalarının yakından izlediği bu iki görüşme sonrasında Berlin’de yapılan yorumlarda Merkel ve Hollande'ın, Yunanistan’a resesyona daha derin saplanmasını ya da Drahmi’ye geri dönmek zorunda kalacak duruma düşmesini önlemek için küçük bir umut ışığı verdikleri belirtiliyor. Samaras'ın ise Euro Bölgesi ve AB ülkelerinin Yunanistan’ı iflasa terk etmeye cesaret edemeyeceği spekülasyonunda bulunduğu vurgulanıyor. Euro krizi sonsuza dek sürecekmiş gibi görünüyor ve Euro'nun geleceğinin gündemi belirlemediği tek bir hafta geçmiyor.

Almanya Yatırım ve Ticaret Birliği Başkanı Emre Kiraz Yunanistan’daki krizin aşılarak ortak para biriminin nasıl ayakta tutulabileceği konusunda Almanya’daki işverenlerin çok umutlu olmadıkları görüşünde.
Angela Merkel’in, Samaras’ın Euro Bölgesi’nde geçerli yüzde 3'lük borçlanma hedefini yerine getirmek için Atina'ya iki yıl daha süre verilmesini istemesine koyduğu tavrı doğru bulan Emre Kiraz, Berlin ve Paris’in Yunanistan’a pes etmeme sinyali verdiğini savunuyor.
Almanya Yatırım ve Ticaret Birliği Başkanı Emre Kiraz’a göre Euro’yu krizden çıkarabilmek için en gerekli adımlardan biri ülkelerin ekonomilerinin kurulacak Avrupa Maliye Bakanlığı’na bağlanmaları.

Öte yandan Alman siyasetinde Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması gerektiğini söyleyenlerin listesine Merkel’in koalisyon ortağı Hrıstiyan Sosyal Birlik’in Genel Sekreteri Alexander Dobrindt’de katıldı. Dobrint Atina’nın Euro Bölgesi'nden çıkmasından başka seçenek görmediğini ve bunun en geç 2013’ün ilk aylarında olacağını tahmin ettiğini söyledi.
XS
SM
MD
LG