Erişilebilirlik

Atina Euro'dan Çıkmanın Eşiğinde


Avrupa devletleri, Yunanistan’ın ihtiyacı olan kurtarma paketinin süresini uzatma talebini reddetti. Atina’nın ödemesi gereken borç taksitinin vadesi 30 Haziran’da doluyor. Yunanistan adım adım Euro Grubu’ndan çıkmaya yaklaşıyor.

Yunan yetkililer cuma günü borç vadesini uzatmayı amaçlayan görüşmeleri tek yanlı olarak sona erdirmişti. Atina hükümeti, kalan kredi dilimlerini alabilmek için gerekli görülen reform kararlarının onaylanması amacıyla referandum çağrısı yaptı.

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan’ın görüşmeleri bitirme kararını “üzücü” diye niteledi. Euro Bölgesi Maliye Bakanları, yayınladıkları ortak açıklamada, “Euro bölgesinin mali istikrarını sağlamak amacıyla yapılması gereken her şeye hazırlıklı olduklarını” bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan’ın bankalarının yarın (Pazartesi) açılmaması olasılığına karşı bugün bir toplantı düzenlemeyi planlıyor. Almanya da mali krizin yayılması ihtimaline karşı Euro Grubu’nun “her şeyi” yapacağını bildirdi.

Bu arada Yunan parlamentosu da Başbakan Aleksiz Çipras’ın referandum çağrısını değerlendiriyor. Çipras televizyonda yaptığı açıklamada, referandumun 5 Temmuz’da yapılacağını açıkladı ve “halkın şantaj tehdidi altında hissetmeden karar vermesini” istedi.

Yunanistan’ın Salı gününe kadar Uluslararası Para Fonu’na ödemesi gereken 2 milyar dolar borç taksitini ödemesi için Avrupa Birliği’nin serbest bırakmayı reddettiği 8 milyar dolarlık kredi dilimine ihtiyacı var.

Tüm Yunanistan’da pazartesi günü bankaların açılmamasından ya da hükümetin para çekme limiti uygulamasından korkan halk, paralarını önceden çekebilmek için bankamatiklerin önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

XS
SM
MD
LG