Erişilebilirlik

‘Atilla Davası Bankacılık Sistemimizi Etkilerse Gerekeni Yaparız’


‘Atilla Davası Bankacılık Sistemimizi Etkilerse Gerekeni Yaparız’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Maliye Bakanı Naci Ağbal, New York’ta görülen Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davası nedeniyle yatırımcıların kaygılarını gidermeye çalıştı.

Reuters haber ajansına verdiği röportajda Ağbal, davanın Türkiye’de bankacılık sistemini etkilemesi halinde hükümetin gerekli önlemleri alacağını söyledi.

Ağbal, “Türkiye’de bankalarımızın bu meseleyle ilgili kendilerini savunabilmeleri için hükümet olarak üstümüze düşen neyse onu yaparız. Soruşturma olacaksa bu süreçte kendilerine her türlü desteği veririz. En sonunda da herhangi birşey olacaksa bu durumda da bankalarımızın yanında dururuz” dedi.

Türkiye ekonomisinin en güçlü noktalarından birinin bankacılık sistemi olduğunu hatırlatan Ağbal, “2000'li yılların başında Türk bankacılık sisteminin reforma tabi tutulmasından sonra bankacılık sitemini zayıflatacak hiçbir ihtimale imkan vermememiz lazım” diye konuştu.

Ağbal, “Karşılaşabileceğimiz risklerin de o kadar büyük riskler olmadığını önceki davalara ve soruşturmalara bakarak söyleyebiliyorum” dedi.

İran’a yönelik yaptırımların delinmesiyle ilgili hakkındaki suçlamaları kabul eden ve savcılıkla anlaşan İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf davada tanık olarak dinleniyor.

Sanık Atilla ise hakkındaki suçlamaları reddediyor ve yapılan tüm işlemlerin uluslararası kanunlar dahilinde olduğunu söylüyor. Ankara ise davanın siyasi olduğu; Türkiye’nin ekonomisini ve hükümetini hedef aldığı görüşünde.

XS
SM
MD
LG