Erişilebilirlik

Ateşkesi Denetleyecek İlk BM Ekibi Yemen’de


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Yemen Hükümeti ve Husi liderleri arasında BM desteğiyle İsveç’in Stockholm kentinde yapılan müzakereler sonrasında imzalanan ‘Hudeyde Ateşkes Antlaşması’na destek veren yeni bir karar tasarısın kabul etti.

Güvenlik Konseyi ayrıca taraflara 18 Aralık’ta imzaladıkları ‘Hudeyde Ateşkes Antlaşması’na tamamen uyma çağrısında bulundu.

Güvenlik Konseyi ayrıca tarafların Hudeyde Ateşkes Antlaşması’na uyup uymadığını izleyecek Birleşmiş Milletler denetleme ekibinin bölgeye gönderileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı derhal uygulamaya geçti. Ateşkese uyulup uyulmadığı denetleyecek ilk BM ekibinin Cumartesi günü Aden’e ulaştığı açıklandı.

Bölgede görev yapacak Birleşmiş Milletler denetleme ekibine başkanlık eden Hollandalı emekli asker Patrick Cammaert’in Aden’e, beraberindeki ekiple BM filosuna bağlı bir uçakla indiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, Hudeyde Ateşkes Antlaşmasını denetleyecek BM ekibiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Birleşmiş Milletler’e bağlı denetçilerin emekli General Patrick Cammaert başkanlığında öğleden sonra Aden’e ulaştığı belirtildi. Cammaert’in ilk olarak Yemen hükümet yetkilileriyle bir araya geldiğini ve yetkililere ateşkes anlaşmasının başarısı ya da başarısızlığın tarafların tutumuna bağlı olduğunu söylediği kaydedildi. Açıklamada Cammaert’in hükümet yetkililerinden yürürlüğe giren ateşkese tamamen uymaları çağrısında bulunduğu, ülkeye gelecek insani yardıma engel olacak tüm engelleri de kaldırmaları yönünde çağrıda bulunduğu belirtildi. Cammaert’in Pazar günü Sana’ya gideceği benzeri uyarıları da Husilere de yapacağı belirtildi. Cammaert’in Husilerle görüştükten sonra Hudeyde’ye geçeceği belirtilerek, 26 Aralık’ta hem hükümet hem de Husili yetkililerle ortak bir toplantı yapacağı da kaydedildi.

Üç hafta içerisinde tüm denetçiler Yemen’e yerleştirilmiş olacak

İngiltere’nin gündeme sunduğu ve oy birliğiyle kabul edilen Güvenlik Konseyi kararına göre, ülkeye insani yardımın yüzde sekseninin ulaştığı Yemen'in kritik liman kenti Hudeyde'de ateşkesi denetleyecek uluslararası denetleyicilerin tamamı üç hafta içerisinde bölgeye yerleştirilmiş olacak.

Güvenlik Konseyi kararında, hem Yemen hükümeti hem de Husiler’e, ülkeye insani yardım, yakıt ve ticari ürünlerin girişinin önündeki bürokratik bütün engellerin derhal sonlandırılması çağrısı yapıldı.

Guterres Güvenlik Konseyine rapor verecek

Karara göre ateşkese uyulup uyulmadığı BM denetçileri tarafından Genel Sekreter Antonio Guterres’e rapor edilecek. BM Genel Sekreteri Guterres karara uyulup uyulmadığı konusunda her hafta Güvenlik Konseyi’ne bilgi verecek.

Karara göre savaştan büyük yara alan Yemen ekonomisinin de yeniden canlandırılıp istikrar kavuşması için çalışmalar yapılacak.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths, Güvenlik Konseyi kararı sonrasında taraflara yapıcı, iyi niyetle ve hiç bir ön şartlar olmadan çalışarak alınan kararlara uymaya davet etti.

Husiler ve Suudi önderliğindeki koalisyon tarafından desteklenen Yemen güçleri arasındaki çatışmalar 2014 yılında başlamış ve şu ana kadar 10 binden fazla insan çatışmalarda hayatını kaybetmişti

Birleşmiş Milletler Yemen’de dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığını belirterek ülke nüfusunun yüzde 80’inin gıda, sağlık malzemeleri ve temiz suya ulaşamadığını açıklamıştı. Bir kaç kez ateşkes için biraraya gelen taraflar arasında uzlaşma sağlanamamış, son görüşmelerin yapıldığı Stockholm’de taraflar kanlı savaşı sonlandıracak ateşkes anlaşmasını 18 Aralık’ta imzalamıştı.

XS
SM
MD
LG