Erişilebilirlik

Ateşkes İlan Eden PKK Sınır Dışına Çekilmek için Meclis’i Bekliyor


Murat Karayılan
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, KCK, PKK ve HPG’nin resmi ve açık ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Karayılan, Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen Nevruz kutlamasını gönderdiği video mesajda “Bugünden itibaren Özgür Kürdistan gerillaları hiçbir askeri eylem yapmayacaklardır. Türkiye sınırlarında olan askeri faaliyetleri, ateşkes çerçevesinde planlanacaktır. Ama eğer güçlerimize saldırı olursa, misilleme hakkımız olacaktır” dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta Diyarbakır’da okunan çağrısında gözler Kandil’e çevrilmişti. Kandil’in bir numaralı ismi Murat Karayılan da “Onun kararı bizim kararımızdır” diyerek örgütün Öcalan’ın tavrını benimsediğini açıkladı.

Ancak Öcalan’ın çağrısında öne çıkan en çıkan mesaj, “artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” idi.

Peki PKK/KCK/HGP sınır dışına çekilecek mi?

Karayılan: Geri çekilme için Meclis devreye girmeli zemin oluşturulmalı

Bu sorunun yanıtı, an için hayır. Çünkü Karayılan, konuşmasında “Geri çekilmeye ilişkin olarak da; eğer Türk devleti, hükümet ve parlamento sorumluluğunu yerine getirir ve geri çekilmeye ilişkin gerekli kararları alırsa, gerekli komisyon ve kurumları oluşturursa, geri çekilmenin zeminini eğer oluşturursa biz onu da yerine getireceğiz. Şimdi bu zeminin oluşturulmasını bekliyoruz” dedi.

PKK geri çekilmek için bir zemin oluşturulmasını istiyor. Tabii bunun için de meclisin komisyon kurmasını hatta kurumlar oluşturmasını talep ediyor. İşte açmaz da burada saklı çünkü Başbakan Recep Tayip Erdoğan parlamentonun bu süreçte rol oynamasına karşı çıkıyor.

Hollanda’ya yaptığı resmi ziyaretten dönüşte uçakta gazetecilere konuşan Başbakan Erdoğan, “Geri çekilme için Meclis’e düşen bir şey yok. Muhatap hükümettir” demiş ve PKK’nın geri çekilmesi sırasında geçmişte yaşanan saldırılar ya da infazların bir benzerinin yapılmayacağının güvencesini vermişti.

‘Savaşa da hazırız barışa da’

KCK’nın bir numarası video mesajında “Hem Apo’nun perspektifine göre hem de bize göre esas tercih demokratik çözümdür” dese de “biz PKK olarak savaşa da hazırız barışa da hazırız” sözleriyle barışın tek ve son seçenek olmadığının altını çizmekten de geri durmadı.

Karayılan: 'Apo'nun Özgürleşmesinin zamanı gelmiştir'

Avrupa örgütlenmesi neredeyse Kandil ve Türkiye kadar PKK için hayati önem taşıyor. Çünkü uluslararası politik temaslar büyük ölçüde PKK’nın Avrupa ayağı tarafından sağlanıyor. O nedenle Bonn’daki Nevruz kutlaması nedeniyle Avrupa’da yaşayan Kürtlere ve örgüt militanlarına da seslenen Karayılan, bu tarihi dönemde Öcalan’a özgürlük kampanyasının yaygınlaştırılmasını ve diplomatik hamleler yapılmasını istedi.

KCK lideri, “Önder Apo’nun özgürleşmesinin zamanı gelmiştir” diye konuştu.
Erdoğan: ‘Akil adamlar konusunda isim havuzu oluşturduk’

Karayılan her ne kadar geri çekilmenin şartı olarak parlamentonun yasal zeminleri oluşturması olarak gösterse ve Başbakan Erdoğan da bunu daha önceden reddetmiş olsa da bu geri çekilme sürecinde ya da sonrasında yaşanacak olumsuzları engelleyecek ‘Akil Adamlar Komisyonu’ bir ilk adım olarak öne çıkıyor. CHP’nin destek verdiği Akil Adamlar Komisyonu’na önerisi hakkında Başbakan Erdoğan, bugün fikrini açıkladı. Bu konuda hazırlık yapıldığını belirten Erdoğan, “7’li bazı gruplar oluşturabiliriz. Bu 7’li grupların içinde akademisyenler, iş dünyası, STK’lar, medya olabilir. Halkı buna hazırlamak önemli. Eskiden o psikolojik harekat denen ifadeler vardı ya. Bu toplumsal algıyı akil adamların hazırlaması lazım. Biz isim havuzumuzu oluşturduk” dedi.

Çeşitli çevreler akil adamlar konusunda isim beyan ederken Hasan Cemal, Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar, Oral Çalışlar gibi gazeteciler, Vahap Coşkun ve Mithar Sancar gibi akademisyenler öne çıkan isimler arasında yer alıyor.

Öcalan’la görüşen BDP’lilerden İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hürriyet gazetesinin Diyarbakır’da dün yaptığı yazı işleri toplantısında Öcalan’ın heyet konusundaki görüşünü ‘bağımsız vicdani akla sahip 30 insan olmalı. Bize yakın olması şart değil’ diye aktardı. Öcalan’ın isim telaffuz etmediğini belirten Önder, kendisinin “Akil Adamlar” listesinde iKürt sorunuyla ilgili görüşlerinden ötürü uzun yıllar hapis yatan Prof. İsmail Beşikci’ye ilk sırada verdi.

Bahçeli: Etnik bölünmeye zemin hazırlanıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, henüz bir değerlendirme yapmadı. Ancak sürece en başından beri karşı çıkan MHP, mücadelesini mitinglerle yükseltme kararı aldı. Bugün Bursa’da yapılan “Milli değerleri koru ve yaşat” başlıklı mitingde konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Meydanlarda bağımsızlığını kazanmış Türkiye masada paylaşılmak istenmektedir. Türkiye demokrasi yalanlarıyla paylaşılmak istenmektedir. Yurdumuz hainlerin ellerine bırakılmanın son noktasındadır” dedi.

Yeni sürecin etnik bölünmeye zemin hazırladığını iddia eden MHP lideri, PKK’nın silah bırakmasının mümkün olmadığını savundu. AKP yönetimi altındaki Türkiye’de Türk olmanın suç haline geldiğini belirten Bahçeli, “Hiç kimse hayale kapılmasın, hiç kimse yanlış hesap yapmasın. Ötüken ruhu hainlere geçit vermeyecektir” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG