Erişilebilirlik

Asya Kökenli Kaçaklar Yeni Tasarıdan Umutlu


California'nın Rosemead kentinde tavuk kesim yerinde çalışan bir Çinli göçmen

Amerika’da yaklaşık 11 milyon kayıtsız yabancı yaşıyor. Siyasetçiler göçmenlik reformu tartışmalarında Latin nüfusa odaklansa da, kayıtsız göçmenlerin büyük bir bölümü de Asya ülkelerinden

Otobüs beklemek Anthony Ng’nin alışkın olduğu bir durum. Kaçak göçmen olduğu için ehliyet alamamış ve sürekli korku içinde yaşıyor.

Anthony Ng: “Sınır dışı edilme korkusu, insanların bana farklı muamele edeceği korkusu, üniversiteye devam edememe korkusu, çok çalışmama rağmen rüyalarımı gerçekleştirememe korkusu.”

Amerika’da tahminen 1 milyon 300 bin Asya kökenli kaçak göçmen var.

Ng, Amerika’ya Filipinler’den ailesiyle birlikte 12 yaşındayken gelmiş.

Anthony Ng: “Ailem Filipinler’de iflas edince bana ve kardeşlerime daha iyi bir yaşam sağlamak için Amerika’ya taşınma kararı aldı. Bunun için onlara minnettarım.”

Ng kaçak göçmen olduğunu staj programlarına ve üniversite burslarına başvurmaya başlayınca anlamış. Kaçak göçmenler genellikle mali yardım alamıyor.

Anthony Ng: “Göçmenlik statümüzü değiştirmek için birkaç avukatla görüştük ama hepsi göçmenlik reformunu beklemekten başka yapacak bir şey olmadığını söyledi.”

Kongre göçmenlik reformunu hala tartışıyor olsa da geçen Haziran ayında geçen başka bir yasa göçmenlere umut vermiş. Bu yasa, Amerika’ya çocukken gelen kalifiye kaçak göçmenlere geçici çalışma izni veriyor ve sınır edişi edilmelerini önlüyor.

Tiffany Panlilio kaçak göçmenlerin bu yasadan yararlanmaları için yardım ediyor. Panlilio, kaçak göçmenlerin başvuru için 465 dolar ödenmesi ve Amerika’ya çocukken geldiklerini ispat etmeleri gerektiğini söylüyor: “Hiçbir yerde isim kaydı olmadan, gölge gibi yaşayamaya çalışan insanların birdenbire ortaya çıkıp burada yaşadıklarını ispat etmeleri çok zor.”

Şimdiye kadar ülke genelinde 300,000’in altında göçmen bu yasadan faydalanmış. Çoğunluğu Meksikalı. Latin Amerika başta olmak üzere kayıtsız göçmenlerin çoğu Çin, Filipinler, Hindistan, Güney Kore ve Vietnam’dan geliyor. Amerika’da 100,000’den fazla Asya kökenli göçmen potansiyel olarak geçen yılki yasadan faydalanabilir.

Panlilio bazı göçmenlerin devletten korktuğu için başvuruda bulunmadığını söylüyor: “Özellikle Çinliler oldukça kuşkulu.”

Sivil toplum örgütleri Asyalı kaçak göçmenleri cesaretlendirmeye çalışıyor. Anthony Ng, yasadan yararlanarak geçen yıl çalışma izni almış.

Anthony Ng: “Beni Amerikalı yapan, öğrendiğim Amerikan değerleri. Bir kağıt parçası değil. Nasıl büyüdüğüm, nasıl konuştuğum, nasıl hissettiğim.”

Ng, benimsediği Amerikan değerleri sayesinde kaçak göçmenlerin savunucusu olmuş.

Artık tam zamanlı bir işe sahip olan Ng ilk fırsatta ehliyet almayı ve gelecekte de hukuk fakültesine başvurmayı planlıyor.

Asya Kökenli Kaçaklar Yeni Tasarıdan Umutlu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG