Erişilebilirlik

Asya’da Mülteci Sorunu Artıyor


Asya’da Ciddi Göçmen Sıkıntısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Uluslararası kurumlar Bengal Körfezi’nde kaçakçı gemilerinde sıkışıp kalan binlerce Myanmar ve Bengalli Müslüman mülteci için yardım çağrısı yapıyor. Amerika’nın Sesi’nden Steve Herman, Tayland’ın kaçakçı gemilerine karşı aldığı önlemler nedeniyle bu gemilerin ülkeye giriş yapamadığını ve yolcuların hayatının tehlikede olduğunu bildiriyor.

Myanmar, eski adıyla Burma’dan ve Bangladeş’ten gelen binden fazla mültecinin durumu çok zor. Mülteciler son günlerde Malezya ve Endonezya kıyılarına ulaştı.

Ancak birçoğu hala gemilerde bekliyor. İnsan kaçakçıları gemileri terk etti. Tayland’da bu kişilere karşı geniş çaplı operasyonlar yapıldı.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Tayland Müdürü Jeffrey Labovitz Güneydoğu Asya hükümetlerinin mültecileri kurtarmasını istedi.

Endonezya’da bazı mülteciler kıyıya çıkmış. Ancak deniz kuvvetleri 500 kişi taşıyan bir diğer gemiye izin vermedi. Yetkililer gemiye yakıt vererek kıyıdan uzaklaştırdıklarını bildirdi.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nden Phil Robertson bunun rahatsız edici olduğunu söylüyor.

Uluslararası Göç Örgütü Müdürü Jeffrey Labovitz, insanların çok zor şartlarda yolculuk ettiğini söylüyor. Labovitz, birçok yolculukta “suya dışkı karışıyor. Tuvalet molası yok. Gemilerin alt bölümlerinde kalıyorlar. İtiraz ederlerse denize atılabiliyorlar. Çoğu da dayakla susturuluyor” dedi.

Myanmarlı mülteci Muhammed Husin geçen hafta Endonezya’nın Aceh bölgesinde karaya çıkmış. İki ay küçük bir teknede yolculuk yapan Husin, Tayland Deniz Kuvvetleri’nin tekneyi 20 gün denizde tuttuğunu, çok az yiyecek ve su verdiklerini. Malezya’ya gitmek isteklerini reddettiklerini söyledi.

göçmenlerin kendilerini sömürmek ve dolandırmak isteyen kişilerden başka dostu olmadığını söyleyen İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nden Phil Robertson, hükümetlerin kaçakçılıkla mücadele ettiği konusunda ciddi kuşkular olduğunun altını çiziyor.

Köle kampı olarak adlandırılan ve Tayland’ın güneyindeki ormanlarda ortaya çıkarılan toplu mezarlardan sonra Tayland’da askeri yönetim kaçakçı ağlarını hızı bir biçimde yok etme sözü verdi.

XS
SM
MD
LG