Erişilebilirlik

Astana’ya Kimler Çağrılacak?


Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vitali Çurkin, Şam rejimi ile ciddi müzakerelere girmek isteyen ve kendisine muhalif diyen herkesin Astana’da memnuniyetle karşılanacağını söyledi.

Çurkin bu açıklamasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına girmeden önce muhabirlere yaptı. Güvenlik Konseyi Suriye’de Moskova ve Ankara’nın öncülüğünde kabul edilen ateşkesle ilgili Kremlin’in hazırladığı karar tasarısını oylayacak.Çurkin, karar tasarısının kabul edilmesini umduğunu da söyledi.

Çavuşoğlu: “YPG çağrılmamalı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Amerika’nın Astana’da memnuniyetle karşılanacağını ancak YPG’nin görüşmelere alınmaması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Başından beri Rusya’ya, YPG gibi terör örgütünün Astana’da olmaması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, “Eğer PYD/YPG silahlarını bırakır ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklerlerse kapsamlı çözümde yer alabilirler” dedi.

El-Bab’a Koalisyon ve Rusya’dan operasyon

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca koalisyon güçlerinin El-Bab’ı vurduğunu da belirtti. Türkiye bir süredir EL-Bab’da Amerika liderliğindeki koalisyondan destek görmediğinden yakınıyordu.

Türk Silahlı Kuvvetleri de Rus uçaklarının el-Bab bölgesinde IŞİD militanlarına yönelik 3 hava operasyonu düzenlediğini belirtti. Açıklamada 12 IŞİD’linin öldüğü de kaydedildi.

Son 24 saatte Azrak bölgesindeki saldırıda bir askerin hayatını kaybettiği, 5’inin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, Türk savaş uçaklarının 17 IŞİD hedefini vurduğu ve 26 militanın hayatını kaybettiği de kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG