Erişilebilirlik

Astana’da Ateşkese Destek Vurgusu


Kazakistan’da Suriye ve muhalifler arasındaki görüşmelere sponsorluk eden Rusya, İran ve Türkiye, Suriye’de yaklaşık 1 aydır devam eden ateşkesin pekiştirilmesi taahhüdünde bulundu ve bütün tarafların ateşkese uyması için 3 yollu bir mekanizmanın oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı.

İki günlük konferansın sonunda 3 ülke, altı yıllık Suriye içsavaşında varılan ateşkesin devamını sağlamak için etkilerini kullanacaklarını belirtti, ancak bunu nasıl başaracakları hakkında ayrıntıya girmedi.

8 Şubat’ta Cenevre

3 ülke tarafından imzalanan uzlaşmanın, Cenevre’de 8 Şubat’ta başlaması planlanan siyasi görüşmelerin önünü açtığı belirtiliyor ve muhaliflerin katılımının memnuniyetle karşılandığı vurgulanıyor.

Konferansın sonuç bildirgesini Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov okudu. Konferansta ilk defa muhalifler ve Şam aynı masada biraraya gelse de görüşmeler çoğunlukla Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda dolaylı olarak gerçekleşti.

Sonuç bildirgesinde ayrıca, 3 ülkenin Suriye’de IŞİD ve El Kaide bağlantılı gruplara karşı yürüttükleri ortak mücadeleyi sürdürecekleri de kaydedildi. Muhaliflere, El-Kaide bağlantılı gruptan kendilerini ayırmaları çağrısı yapıldı.

Sonuç bildirgesinden sonra Suriye devleti temsilcileri, konferansın ateşkesi sağlamlaştırmada başarılı olduğunu belirtti.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi ve aynı zamanda konferansta Şam’ı temsil eden Bashar El Caferi, Şam’ın Astana’da karşılaşılan engelleri kaldırmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

El Caferi’den önce konuşan muhalif temsilcilerden Osama Abu Said, muhaliflerin sonuç bildirgesiyle ilgili çekinceleri olduğunu, çünkü İran’ın, görüşmelerin sponsoru olmasından çok çatışma tarafı olabileceğini söyledi.

Toplantılara sadece büyükelçi düzeyinde gözlemci olarak katılan Amerika'dan da bir açıklama geldi. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Mark Toner Amerika'nın bölgede şiddeti azaltacak her türlü girişimden memnuniyet duyduğunu belirtti. Toner ayrıca, Rusya, İran ve Türkiye'nin bölgedeki sorunların siyasi yollardan çözümü için gerekli ortamın oluşması amacıyla tüm taraflara ateşkesi sağlamaları konusunda baskı yapmaları gerektiğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG