Erişilebilirlik

'Aşırı Otopilot Kullanmak Tehlikeli Olabilir'


'Aşırı Otopilot Kullanmak Tehlikeli Olabilir'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Amerikan Havacılık Dairesi'nin son raporuna göre, harika bir teknoloji olan otopilot teknolojisinin, aşırı kullanıldığı zaman kazaya yolaçması mümkün. En son örnek, geçen yıl San Fransisco Havaalanı'nda yaşanan Asiana Havayolları'na bağlı uçak kazası oldu

Amerikan Havacılık Dairesi’nin yayınladığı kapsamlı bir rapor, uçak pilotlarının normalden fazla oto pilot uygulamasını tercih ettiğini ve bunun tehlikeli durumlara neden olabileceğini ortaya koydu. Bulgular Amerika’nin Sesi’nin Ağustos’ta San Francisco’da Asiana Hava Yolları kazasıyla ilgili haberde ortaya koyduklarıyla aynı yönde.

Pilotların uçakların bilgisayarlarına fazlasıyla güvenmesine uzmanlar otomasyon bağımlılığı ismini koymuş. Bu teknoloji, geliştirildiğinden beri, uçuşları her zamankinden daha güvenli hale getirdi. Ancak son rapor, bu teknoloji yüzünden, pilotların uçakları manüel kullanma konusunda daha az becerikli hale geldiğini ve oto-pilot’tan manüele geçişte zorlandıklarını gösteriyor.

Amerika’nın Sesi, Temmuz’daki Asiana Havayolları kazasında otomasyon bağımlılığını muhtemel bir neden olarak göstermişti. Boeing 777 San Francisco’ya iniş sırasında dalgakırana çarpmış ve kaza 3 kişinin ölümü, 180 kişinin de yaralanmasıyla sonlanmıştı.

Vic Hooper, iki yıl öncesine kadar Asiana’da kaptan pilotmuş. Hooper ko-pilotların otomatik sistemi daha fazla tercih ettiklerini söylüyor: “Bazen onları yaptıklarından farklı şeyler yapmaya yönlendirirdim. Örneğin piste görerek yaklaşmalarını isterdim. Bu onları çok rahatsız ediyordu.”

Uçuş eğitmeni Ross Aimer pilotların manüel becerilerini geliştirmeleri gerektiğini söylüyor: “Pilotların, gerektiğinde, bilgisayar sistemlerini kapatıp, temel uçuş bilgi ve becerilerini kullanabilir durumda olmaları gerekir.”

Rapor, araştırma kapsamına alınan her dört kazadan birinde pilotların otomasyona aşırı güven duyduklarını ve duruma müdahale yerine işi teknolojiye bıraktıklarını ortaya koydu. Pilotların manüel uçuş becerilerinin gelecekte daha da azalabileceği uyarısı yapıldı.

Havacılık Dairesi’nde 17 yıl çalışan John McGraw bu durumun birçok alanda geçerli olduğunu belirtiyor: “İnsanların bugün nasıl otomobil kullandıklarına bakın. Arabalarında bir sürü otomatik sistem var ve bazıları, hiç eğitim almadan, bunları çok rahat kullanıyor, bazıları ise bu konuda çok rahat değil.”

Rapor, pilotların, manüel becerilerini geliştirebilmeleri için daha fazla eğitim almalarını tavsiye ediyor. Ancak simülatörlü eğitimler pahalı.

Havacılık Dairesi Başkanı Michael Huerta bu masraftan kaçınılmaması gerektiğinde ısrarlı: “Uçuş simülatörlerinin bize sağladığı teknolojiyle pilotları çok daha iyi yetiştirmek mümkün.”

Rapor, 2009 yılına kadar dünyada meydana gelen 26 kazayı inceliyor.

Ulusal Ulaşım Güvenlik Dairesi, Amerika’nın Sesi’nin Asiana kazasıyla ilgili haberinde görüşlerine başvurulan pilotlarla irtibata geçti. Daire bu pilotlarla da görüştükten sonra önümüzdeki günlerde kaza ile ilgili soruşturmanın sonuçlarını açıklayacak.
XS
SM
MD
LG