Erişilebilirlik

Ash Carter’dan İncirlik’te Rusya Mesajı


ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye’de İncirlik Hava Üssü’nü ziyareti sırasında Rusya’nın Suriye politikasına yönelik eleştirileriyle dikkat çekti ve “Suriye'de DAEŞ'in yenilmesi, ülkedeki sivil savaşın sona ermesini içeriyor ve gerektiriyor” mesajını verdi.

ABD Savunma Bakanı Carter, Ortadoğu turu kapsamında ilk durağı olarak Adana’daki İncirlik Hava Üssü’ne askeri uçakla geldi. Beraberinde Washington’dan bir grup gazetecinin eşlik ettiği Carter, eşi Stephanie Carter ile birlikte İncirlik’teki ABD’li, Alman ve İspanyol askerlere hitaben moral konuşması niteliğinde kısa bir konuşma yaptı. Konuşmada Türk askeri yetkililer de hazır bulundu.

Askerlere hitaben “Sizlere burada nasıl önemli bir görevi yerine getirdiğini anlatamam” diyen Carter, IŞİD’e karşı mücadeledeki konumuyla İncirlik’in üstlendiği kritik role dikkat çekti. NATO kapsamında görev yapıldığını da vurgulayan Carter, diğer ülkelerin de IŞİD ile mücadelede etkin rol almasını beklediklerini dile getirirken, “Özellikle Rusya’dan bahsediyorum” ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı haberine göre ABD Savunma Bakanı Carter, IŞİD’in sadece Irak ile Suriye ile sınırlı bir sorun olmadığını vurguladı. Carter, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova ziyaretine de değinerek, “Suriye'de DAEŞ'in yenilmesi, ülkedeki sivil savaşın sona ermesini içeriyor ve gerektiriyor” dedi. Carter, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarıyla ilgili olarak, “IŞİD ile savaşmaya geliyoruz dediler fakat bunun yerine muhalifleri vurdular. Profesyonel davranmıyorlar. Bu değişmeli. Sanırım Dışişleri Bakanı Kerry'nin konuştuğu konulardan biri de bu” ifadesini kullandı. Moskova’dan doğru tarafı tutması ve doğru şeyi yapmasını umduğunu dile getiren Carter, “Ama bunu yapacağından emin değilim” diye konuştu.

Türkiye’deki en kapsamlı NATO üssü konumundaki İncirlik'te, ABD Hava Kuvvetleri 39. Kanat Komutanlığı'nda bağlı yaklaşık bin 400 askeri personel görevli bulunuyor.

Ayrıca Türkiye’den ayrılan ve Ankara’da görüşme programı olmadığı belirtilen Carter’ın sonraki durağı ise güvenlik gerekçesiyle basın ile paylaşılmadı.

XS
SM
MD
LG