Erişilebilirlik

5 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Doğan Medya Grubu’na verilen dört milyar dolarlık vergi cezasıyla ilgili davanın Batı tarafından yakından izlendiğini yazıyor. Haberde, başbakan Erdoğan’ın muhalif medyayı hedef aldığı öne sürülüyor:

“Başbakan Erdoğan’ı Türkiye’nin en zengin isimlerinden biri ile karşı karşıya getiren dava, bazı gözlemcilere göre Erdoğan’ın baskıcı eğilimlerini de ortaya koyuyor. Aydın Doğan’ı destekleyenler, bu davayı Erdoğan’ın güçlü bir muhalifi susturma çabası olarak görüyor. Ancak verilen vergi cezasını abartılı bulmakla birlikte, Doğan’ın bir basın özgürlüğü savunucusu olarak gösterilmesine karşı çıkanlar da var. Bu görüşü savunanlar, Doğan’ın geçmiş hükümetlerle kurduğu yakın ilişkiler sayesinde büyük kazançlar elde ettiğini ve bunun da Türkiye’de tarafsız bir basının oluşmasına engel olduğunu öne sürüyor. Erdoğan, vergi davasının siyasi olduğu iddiasını reddediyor. Doğan grubu ise, yasalara uygun hareket ettiğini savunuyor.”

New York Times Anayasa Mahkemesi’nin son dönemde sürpriz kararlara imza attığını hatırlatıyor. Gazete, bu durumun istikrar açısından sorun yaratabileceği kaygısını dile getiriyor:

“Anayasa Mahkemesi, cinayet işlemeyen çocuk suçlulara ömür boyu hapis cezası verilmesini yasakladı. Mülkiyet hakkının sınırsız olmadığı yönünde kararlar aldı. Anayasa’nın birinci maddesi tarafından garanti altına alınan ifade özgürlüğünün sınırlandırılabileceği durumları daha da artıran kararlar aldı. Bu tür tartışmalı kararlar, Mahkeme’nin gündemindeki temel haklarla ilgili diğer davalar konusunda kaygılı bir bekleyişe yol açıyor. Mahkeme daha geçen ay, terör örgütlerini pasifize etmeye çalışanların ifade özgrülüğünü sınırlarken, silahlanma hakkının bütünü eyaletleri ve yerel yönetimleri bağladığına karar verdi. Eğer Elena Kagan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliği onaylanırsa yapacağı ilk iş, verdiği sözü tutarak yargıda ılımlı davranmanın anlamını göstermek olmalıdır.”

Los Angeles Times Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının etkisini araştırmak için 500 milyon dolar ayrıldığını hatırlatıyor. Gazete, bu paranın siyasi değil bilimsel kriterlere göre tahsis edilmesi çağrısında bulunuyor:

“Bu paranın nasıl harcanağı konusunda kararı verecek insan, başkan Obama olmamalıdır. Önümüzdeki on yıl içinde bu parayı ödeyecek olan BP de, paranın kime tahsis edileceğini kararlaştıracak doğru adres değildir. Ancak konumları itibariyle siyasi bir rol üstlenen ve öncelikli görevleri kendi eyaletlerine para aktarmak olan eyalet valileri, bu konuda karar verecek son merci olmalıdır. Buna rağmen Beyaz Saray, BP’den paranın hangi bilimsel kuruluşlara tahsis edileceği konusunda Louisiana, Alabama, Mississippi ve Florida valilerine danışması gerektiğini bildirdi. Bu karar, bölgeyi en iyi eyalet yönetimlerinin bildiği gibi bir gerekçeye dayandırıldı. Obama yönetiminin eyaletlerden gelen eleştirileri azaltmak istemesi gibi diğer muhtemel gerekçeleri göz ardı etsek bile, bu yanlış bir karardır. Obama yönetiminin, bilimi siyasetin üstünde tutacağı yönündeki vaadleriyle de çelişmektedir.”

Boston Globe yüksek okula giden Latin kökenli gençlerin sayısında önemli bir artış olduğuna dikkat çekiyor. Ancak gazete, Latin kökenli gençlerin yüksek öğretimde fazla başarılı olmadığının da altını çiziyor:

“Yüksek öğretime başlayan Latin kökenli gençlerin dörtte birinden daha azı diploma alıyor. Yaklaşık üçte ikisi hiçbir sertifika almıyor. Beyaz öğrenciler yüksek öğretim konusunda daha seçici davranıp dört yıllık okullara giderken, Latin kökenli gençler daha çok ikili öğretim yapan, iki yıllık ve devam zorunluluğu olmayan okullara gidiyorlar. Bu okullar, öğrencilerini mezun etme konusunda daha iyi bir performans göstermedikleri sürece, Latin kökenli gençler hem yüksek öğretimin bedelini ödemek hem de diplomasız kalmak gibi bir durumla karşı karşıya kalmaya devam edecektir.”

XS
SM
MD
LG