Erişilebilirlik

4 Nisan Dünya Mayın Bilinci Geliştirme Günü


İstanbul, Batman ve Mardin'de sivil toplum kuruluşları ve mayın mağdurları Mayın Yasaklama Sözleşmesi'nin 13'üncü yıldönümünde, kara mayınlarına hayır çağrısında bulundu

Dünyada en az 60 ülkede kara mayınları var. Her yıl binlerce kişi kara mayınları yüzünden ölüyor veya sakat kalıyor. Kara mayınları özellikle Afganistan, Pakistan, Burma, Colombia, Suriye, İsrail, Libya, Rusya Çin, Türkiye ve Lübnan'da önemli bir sorun. Son zamanlarda Suriye'nin Lübnan ve Türkiye sınırına mayın döşediği yolundaki haberler ciddi kaygıya yolaçtı.

‘'Mayınsız Bir Dünya Girişimi'' Türkiye Koordinatörü Muteber Öğreten, 4 Nisan Uluslararası Mayın Bilinci Geliştirme Günü'nde herkesi mayınsız bir Türkiye ve dünya için mağdurlarla dayanışma göstermek üzere pantolonunun paçasını sıvamaya ve bacağını ödünç vermeye çağırdı.

Mart başında İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, ''Mayınsız Bir Dünya İçin Bacağını Ödünç Ver'' adlı küresel kampanyanın tanıtımı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Öğreten, 13 yıl önce imzalanan Ottawa uluslararası sözleşmsini Türkiye'nin 2004 yılında imzaladığını hatırlatarak ''Mayınların neden olduğu acı ve kayıplara tam anlamıyla son noktayı koymak için başlatılan küresel kampanyanın yararlı olacağı umudunu dile getirdi. Öğreten, sözleşmeye rağmen kara mayınlarının küresel bir sorun olmaya devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

''12 ülkede, hala kara mayını üretiliyor. Sözleşmeye taraf olmayan devletler, mayın kullanımını sürdürüyor. Her gün 12 kişi, kara mayınları nedeniyle ölüyor ya da sakat kalıyor. Türkiye'de de sorun tüm yakıcılığını koruyor. Toprak altındaki mayın sayısı yaklaşık 1 milyon. Toprağa döşeli tüm mayınların temizliği için kalan süre 2 yıl. Kara mayınları nedeniyle ölü ya da sakatlanma oranı 3 günde bir 1 kişi. 4 Nisan Uluslararası Mayın Bilinci Geliştirme Günü'nde herkesi mayınsız bir Türkiye ve dünya için mağdurlarla dayanışma göstermek üzere pantolonunun paçasını sıvamaya ve bacağını ödünç vermeye çağırıyoruz.''

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu da kurumları ve kişileri bu kampanyaya katılmaya davet etti ve şöyle konuştu:

''Mayın bilincini geliştirmemiz gerekiyor. Bu tesadüfen olmuş bir şey değil. Bilinçli bir politik tutum. Kurumların, devletlerin bir tutumu. Bunu ortadan kaldırmanın yolu kurumların, aydınların, sanatçıların, gençlerin, ev kadınlarının her yerde bu duyarlılığı göstermeleridir. Bu nedenle herkesi sembolik olarak paçasını sıvamaya, bu mayın derdinden Türkiye ve dünyayı kurtarmaya davet ediyoruz.''

Kampanyaya Türkiye'de Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği, İstanbul Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği, Mazlumder, Sosyal Demokrasi Vakfı destek veriyor.

'Bacağını Ödünç Ver' Kampanyası ile ilgili ayrıntıları Hülya Polat'ın Gökkuşağı adlı blogunda bulabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG