Erişilebilirlik

29 Mart Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Avrupa Birliği zirvesinde Yunanistan’a yardım kararı alınmasına rağmen avro üzerindeki kara bulutların dağılmadığını belirtiyor

29 Mart Amerikan Basınından Özetler
29 Mart Amerikan Basınından Özetler
New York Times sağlık reformunun iptali için 14 eyaletin adalet bakanı tarafından başlatılan hukuki sürecin başarı şansı olmadığını öne sürüyor. Gazete sağlık reformunun anayasaya uygun olduğunu savunuyor:

"Açılan her iki davanın özü de, Kongre’nin kimseyi özel bir şirketten hizmet almaya zorlayamayacağı görüşüne dayanıyor. Anayasa Mahkemesi’ne bu konuda daha önce benzer bir dava hiç gelmemişti. Ancak, anayasada Kongreye genel refah için vergi koyma ve eyaletler arası ticareti düzenleme yetkisi veren iki madde yer alıyor. Reforma karşı çıkan eyalet adalet bakanları, sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını ve herkesin sağlık sigortası alma zorunluluğuna itiraz ederek seçmenlerine zarar veriyorlar. Sağlık reformunda yer alan bu unsurlar, gençleri de sağlık sigortası sistemine dahil ederek, sağlık durumları kötü olanların da sigortalanabilmesi açısından bir gerekliliktir."

29 Mart Amerikan Basınından Özetler
29 Mart Amerikan Basınından Özetler
USA Today Google’ın sansür nedeniyle Çin pazarından çekilme kararını destekliyor. Gazete, gerekçesi ne olursa olsun bu kararın diğer şirketlere de örnek olması gerektiğini vurguluyor:

"Google, Microsoft ve Yahoo gibi şirketlerin yaptıkları işin temelini düşünce ve ifade özgürlüğü oluşturuyor. Bu nedenle bu şirketler, otoriter yönetimlerin kendi vatandaşlarına sansür uygulamalarına yardımcı olmak veya sansüre direnmek konusunda önemli bir sorumluluk taşıyorlar. Buna rağmen Microsoft, Bing arama motorunun Çin yasalarına uygun biçimde faaliyetini sürdüreceğini açıkladı. Bu karar, Microsoft’un kişisel bilgileri koruma konusunda Google kadar hassas olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Ayrıca Microsoft’un bilgi paylaşımını artırmak yerine bu paylaşımı engellemek için yeni adımlar atıp atmayacağı da merak ediliyor. Google, doğru bir karar aldı. Bu kararın ilkesel nedenlerden mi yoksa kar amacıyla mı alındığı tartışılabilir. Ancak bazen doğru şeyi yapmak en akıllıca tavırdır."

29 Mart Amerikan Basınından Özetler
29 Mart Amerikan Basınından Özetler
Boston Globe Senato’yu kısa adı START olan stratejik silahların azaltılması antlaşmasını onaylamaya çağırıyor. Gazete, bu antlaşmanın Amerika’nın güvenliği açısından büyük önem taşıdığını kaydediyor:

"Amerika’nın elinde 1500 nükleer savaş başlığı kalacak. Bu rakam, her iki ülkenin toplam nüfusunu fazlasıyla yok edebilecek bir silah stoku anlamına geliyor. Ancak yeni START antlaşmasının asıl önemi, nükleer silahların yanlış ellere geçmesini önlemek için ortak bir uluslararası çalışmanın önün açması olacaktır. Eğer Rusa ile Amerika arasındaki bu antlaşma, Mayıs ayında düzenlenecek konferansta Nükleer Silahsızlanma Antlaşmasının geliştirilmesine ve nükleer silahların güven altına alınması konusunda işbiliğine yol açarsa START, önemli bir başlangıç olarak tarihe geçecektir."

29 Mart Amerikan Basınından Özetler
29 Mart Amerikan Basınından Özetler
Christian Science Monitor Avrupa Birliği zirvesinde Yunanistan’a yardım kararı alınmasına rağmen Euro üzerindeki kara bulutların dağılmadığını belirtiyor. Haberde, krizin uzun vadeli etkileri üzerine şu görüşlere yer veriliyor:

"Kimilerine göre bu kriz, Berlin ve Paris’in diğer üye ülkeleri daha yakından izlemesine ve belki de Avrupa Komisyonu’nun denetimlerini artırmasına neden olacak. Ancak böyle bir gelişme Avrupa’nın daha fazla bütünleşmesine şüpheyle bakanların sayısını daha da artıracaktır. Euro’dan vazgeçilmesini isteyen seslerin yükselmesi de kaçınılmaz görünüyor. Başta Almanya olmak üzere, güçlü kuzey ülkelerinin katılımıyla yeni bir para birimi oluşturulması da tartışılıyor."

XS
SM
MD
LG