Erişilebilirlik

251 Milyon Yıl Önceki Felaketten Canlı Kurtulan Hayvan


"PELYCOSAURS" temsili resim

Dünyadaki yaşamı neredeyse tümüyle yok eden doğal felaketten küçük bir sürüngen de ölmeden kurtulabilmiş

Yaşam Türlerin yüzde doksanının yeryüzünden silindiği bu olay “Büyük Ölüm” olarak biliniyor. Kanadalı araştırmacılara göre “pelycosaurs” adıyla bilinen hayvanlar et yeme tutkusu nedeniyle yok olmaktan kurtulmuşlar.

Çağımızın Komodo Canavarı’na benzeyen ancak memeli hayvanlara daha yakın olan pelycosaur’ların dietinin yüzde 70’ini et oluşturuyormuş.

Cape Breton ve Toronto Üniversitesinde görevli uzmanlara göre çok atik ve hareketli olan bu hayvanların testereye benzeyen güçlü dişleri onları neredeyse kıyma makinesine çevirmiş.

“Büyük Ölüm”den sonra 35 milyon yıl daha yaşayan bu hayvanların dinozorlar ortaya çıkarken yok olmuş. 165 milyon yıl süreyle dünyaya egemen olan dinozorlar da, kendilerinden önceki pelycosaur’lar gibi birgün ortadan kayboldu.

Kanadalı uzmanların bulguları, Güney Afrika’nın Karu vadisinde bulunan kemik fosillerine dayanıyor.

Endonezya’nın Komodo adasına atfen Komodo Canavar’ı olarak bilenen sürüngenlerin boyu 3 metreye kadar çıkabiliyor. Ağırlıkları ise 130 kilo civarında..

Komodo canavarları kurbanlarını ağızlarındaki bakterilerle öldürüyor. Isırılan hayvan, yarası küçük bile olsa 24 saat içinde kan zehirlenmesinden yere çakıldığında karşısında sabırla peşini bırakmayan canavarın dişlerini buluyor.

Bu filmdeki öküz de er geç canavara yemek olacak.

XS
SM
MD
LG