Erişilebilirlik

25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Türkiye ile Brezilya’nın İran konusundaki girişimlerinin küresel dengeleri de etkilediği görüşüne yer veriyor. Eski CIA ajanı Graham Fuller’ın yazdığı makalede, tek kutuplu dünyanın zararları vurgulanıyor:

25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Lula ve Erdoğan’ın Tahran’a gitmesi her şeyi değiştirdi. Anlaşmayı sağlayan müzakerecilerin kimlikleri, kullanılan yöntemler ve anlaşmanın atmosferi, anlaşmanın içeriğinden daha önemliydi. Tahran, bu kez bir süper güce taviz verdiği izlenimine kapılmadı. İran üzerinde hiçbir emperyalist amacı olmayan iki önemli ve eşit ülkenin makul ve saygın taleplerini değerlendirmiş oldu. Bu çerçevede, anlaşma bir anlamda başarılı olmak zorundaydı. Çünkü İran’ın en büyük isteği Amerika’nın uluslararası düzen içindeki, özellikle de Ortadoğu’daki belirleyiciliğine darbe vurmaktır. Denetlenmeyen bir tek kutuplu güç, kaçınılmaz olarak hatalar ve aptallıklar yapar. Amerika’nın onlarca yıldır sürdürdüğü aptallıklara müdahale eden iki önemli, demokratik ve sorumluluk sahibi ülkenin bu girişimini bütün dünyanın memnuniyetle karşılaması gerekmez mi?”


Washington Post bütün dünyada ekonomik krize karşı kemer sıkma politikalarının gündeme geldiğini hatırlatıyor. Gazete, ara seçimler öncesinde Kongre’nin bütçe açığını artıracak kararlar almasını eleştiriyor:

25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Yeni İngiliz hükümeti 8,6 milyar dolarlık bütçe kesintisine gideceğini açıkladı. Fransa cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, emeklilik yaşının artırılmasını gündeme getirdi. İspanya’da kamu çalışanlarının ücretlerinin % 5 azaltılması ve daha sonra ücretlerin dondurulması tartışılıyor. İtalya bile kemer sıkmaktan bahsediyor. Yunanistan’ı ise konuşmaya dahi gerek yok. Amerika’da da, hem Beyaz Saray hem de Kongre bütçe açığının siyasi maliyetinden korkmaya başladı. Obama, savunma dışı harcamaların dondurulmasını önermişti. Temsilciler Meclisi liderleri, şimdi bu öneriden daha sert önlemler içeren bir yıllık bir bütçeyi tartışıyor. Ama önce daha fazla para harcama kararı alıyor.”


New York Times başkan Obama’nın bütçe açığını azaltmak için Kongre’ye sunduğu tasarıyı olumlu ancak yetersiz buluyor. Gazete, sadece harcamaların kısılmasıyla krizin atlatılamayacağını vurguluyor;

25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Federal harcamaların üçte ikisi zorunlu ve otomatik ödemeler... Bunların önemli bir kısmını sağlık ve sosyal güvenlik harcamaları ile faiz ödemelerinden oluşuyor. Yılda 12 milyar dolar tutan kalan üçte birlik bölüm ise, başta askeri harcamalar olmak üzere geriye kalan bütün ihtiyaçlar için kullanılıyor. Obama yönetiminin önerdiği taslak işte bu zorunlu olmayan harcamaları kapsıyor. Elbette israfı azaltmak önemlidir. Ancak bu yeterli değildir. Eğer kamuoyu, asıl sorunun zorunlu olmayan harcamalardan kaynaklandığına ve bu harcamaların kısılmasıyla sorunun çözüleceğine inanırsa, bizi bekleyen asıl zor kararlar için yeterli destek hiçbir zaman sağlanamayacaktır.”


Boston Globe Kuzey Kore’nin bir Güney Kore savaş gemisini batırdığı iddiasının göz ardı edilemeyeceğini belirtiyor. Ancak gazete, Amerika’nın asıl amacının Kuzey Kore’nin nükleer programını önlemek olduğunu kaydediyor;

25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Obama, Kuzey Kore’nin Güney Kore savaş gemisine saldırmasını kınayan bir Güvenlik Konseyi kararı için Çin’in desteğini istemelidir. Ancak Kuzey Kore’nin nükleer programını durdurmayı zora sokacak bir yaptırım kararından da kaçınmalıdır. Obama, kamuoyu önünde Güney Kore’yi desteklemelidir. Fakat, Güney Kore devlet başkanı Lee Myung Bak ile yaptığı özel görüşmelerde, silahlı bir çatışmadan kaçınmasını istemelidir. Ayrıca Güney Kore’nin Kuzey Kore’den altılı görüşmelere dönmesini istemesini de talep etmelidir. Kuzey Kore’nin nükleer silahlarının oluşturduğu tehditten başka türlü kurtulmak mümkün değildir.”

XS
SM
MD
LG