Erişilebilirlik

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün dönem başkanlığını üstlenmesini, Ankara’nın bölgesel bağlarını güçlendirmesi olarak yorumluyor. Haberde, şu ifadelere yer veriliyor:

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler
24 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Bölgedeki birçok ülkeye göre, Türkiye kıskandırıcı bir denge işlevi görüyor. Bir yandan Suriye ve İran’la sıcak ve ekonomik açıdan faydalı ilişkiler geliştiriyor. Diğer yandan NATO üyesi bir ülke olarak Afganistan’a asker gönderiyor ve İsrail’le ilişkilerindeki sorunları çözmeye çalışıyor. Eski bir İranlı diplomat olan uluslararası ilişkiler profesörü Davud Hermidas-Bavand ‘Türk diplomatlar, bölgedeki sorunların çözümünde eski aşiret döneminin bilge liderleri rolünü üstleniyorlar. Siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda Türkiye’nin yıldızı eskisinden çok daha güçlü parlıyor’ diyor.”

Christian Science Monitor Kongre’nin topal ördek oturumlarında* öne çıkan partiler üstü uzlaşma havasının yeni yılda da devam edip etmeyeceğini sorguluyor. Gazete, bu soruya şu cevabı veriyor:

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler
24 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri Mitch McConnell, birinci hedefinin Obama’nın bir daha seçilmemesini sağlamak olduğunu açıkladı. Obama ise, mücadele etmek için hala yeterince enerjisi olduğu konusunda liberalleri ikna etmeye çalışıyor. Ancak Amerikan halkı Noel dönemindeki topal ördek oturumlarının partiler üstü politikasının sonuçlarını bir kez tattı…Halk bundan sonra daha azıyla yetinmek istemeyecektir. Bu dönemde sağlanan ilerlemenin bundan sonra da sürmesinin hiçbir garantisi yok. Fakat Amerika artık nelerin başarılabileceğini gördü. Her iki taraftaki politikacılar da bunu unutmamalıdır.”

New York Times Çin’i teknolojik buluşlarla ilgili telif haklarına saygı göstermemekle suçluyor. Gazete, teknoloji hırsızlığının Çin’in devlet politikası olduğunu öne sürüyor:

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler
24 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Çin’in teknoloji konusunda bir üst basamağa sıçramak istemesi çok doğaldır. Tarihte birçok ülke teknolojik gelişmesini, kendi ayakları üstünde durmadan önce, yabancıların icatlarına dayanarak sağlamaya çalışmıştır. Ancak entelektüel mülkiyet hırsızlığı, özellikle Çin gibi bütün dünya piyasalarını bu şekilde imal edilmiş ileri teknoloji ürünleriyle doldurabilecek büyüklükteki bir ülkenin bir devlet politikası olamaz. Amerika, Çin’deki entelektüel mülkiyet hırsızlığına karşı Dünya Ticaret Örgütü nezdinde bazı ilerlemeler sağladı. Fakat Amerika’nın çok daha uyanık ve mücadeleci olması gerekiyor.”

USA Today Noel’i, yaşanan yılın genel bir değerlendirmesini yapmak için bir fırsat olarak görüyor. Gazete, Amerikan halkının coşkulu bir Noel geçirmesi için yeterince nedeni olduğunu belirtiyor:

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler
24 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Ekonomi düzeliyor. Suç oranları düşmeye devam ediyor. Tıpkı suç oranları gibi genç kızların doğum oranı da azalıyor. General Motors, sadece iflastan kurtulmakla kalmadı, durumunu da düzeltmeye başladı. AIDS’le mücadelede ilerleme sağlandı. Washington’da partiler üstü bir uzlaşma havası yaşanıyor. Eğer bütün bu iyi haberler sizi tatmin etmediyse, bir de şunu düşünün; meteorolojiye göre, Noel gecesi ülkenin yarısında en azından 2,5 santimetre kar olacak.”

*Seçimin yapılması ile yeni Kongre üyelerinin göreve başlayacağı tarih arasındaki çalışma dönemi.

XS
SM
MD
LG