Erişilebilirlik

22 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Irak’ta seçim sonrasında siyasi belirsizliğin sürmesine rağmen bir mezhep çatışması yaşanmadığını vurguluyor

Washington Post Irak’ta seçim sonrasında siyasi belirsizliğin sürmesine rağmen bir mezhep çatışması yaşanmadığını vurguluyor. Gazete, Irak’ta El Kaide’nin de ciddi darbeler yediğini kaydediyor:

22 Nisan Amerikan Basınından Özetler
22 Nisan Amerikan Basınından Özetler

“Irak’taki El Kaide, 2006 yılında eski liderinin öldürülmesinden sonra nasıl yok olmadıysa, şimdi de muhtemelen varlığını sürdürecektir. Ancak El Kaide’nin Bağdat’taki siyasi pazarlığı engelleyecek ses getirici eylemler düzenleme ihtimali zayıfladı. Ayrıca, hem Maliki’nin hem de rakiplerinin yeni kurulacak hükümette Şiilerin yanı sıra Sünni ve Kürt temsilcilere de yer verilmesi konusunda uzlaşıyor olması da bir başka sevindirici nokta… Bu yöntem belki en becerikli ve en uyumlu hükümetin kurulmasını sağlamaz. Fakat bütün grupların temsil edildiği bir hükümet, Irak’ın yavaş ilerleyen barış yolculuğunun devam etmesini sağlayabilir.”

USA Today finans sektörünün krize yol açan iş yapma anlayışının hala bir tehdit oluşturduğunu savunuyor. Gazete, bu nedenle finans kuruluşlarını disiplin altına alacak bir reformun şart olduğunu yazıyor:

22 Nisan Amerikan Basınından Özetler
22 Nisan Amerikan Basınından Özetler

“Kongre’de görüşülen finans reformu tasarısında sert önlemlere yer verilmesi yaklaşan seçimlerle bağlantılı olsa da, sonuçta doğru bir yaklaşımdır. Tasarı, finans kuruluşlarının kayıplarını telafi etmeleri için daha fazla fon ayırmalarını, riskli ürünlerin daha da şeffaflaştırılmasını, tüketicilerin daha fazla korunmasını ve batan kuruluşlarla ilgili yapılacak işlemleri bir kural altına almayı içeriyor. Tasarının elbette bazı eksiklikleri de var. Ancak tasarı yeni bir kredi krizini ve tepkiye neden olan kurtarma operasyonlarını önleyecek bir içeriğe de sahip. Tıpkı sağlık reformuna olduğu gibi mali reforma da “hayır” diyerek bu işten sıyrılabileceğini düşünen Kongre üyeleri, kendi siyasi geleceklerini de riske atacaklardır."

New York Times dev finans kuruluşu Goldman Sachs hakkında açılan davanın finans reformu çabalarını hızlandırdığı yorumunda bulunuyor. Ancak gazete, reform tasarısını yetersiz buluyor:

22 Nisan Amerikan Basınından Özetler
22 Nisan Amerikan Basınından Özetler

“Tasarı, türev ürünlerle ilgili birçok işlemin belirli düzenlemelere tabi tutulmasını öngörse de ciddi boşluklar içeriyor. Tasarı ayrıca Goldman hakkında açılan davanın temelini oluşturan spekülatif işlemleri de yasaklamıyor. Kongre hem kumar olarak tanımlanabilecek işlemleri hem de tüketicilerin istismarına yol açan türev ürünleri yasaklamalıdır. Böylece spekülatif işlemler ile riskleri azaltmaya yönelik işlemler arasındaki fark da belirgin hale gelecektir. Kamuoyu da yeniden finans piyasalarına güven duymaya başlayacaktır."

Christian Science Monitor polise kaçak göçmenlerle mücadelede ek yetkiler veren Arizona eyaletinde ırkçı uygulamalara karşı da özel önlemler alınmasını istiyor. Gazete, aksi taktirde temel hakların çiğnenebileceği uyarısında bulunuyor:

22 Nisan Amerikan Basınından Özetler
22 Nisan Amerikan Basınından Özetler

"Arizona’daki uygulamanın en kaygı verici yanı, belirli göçmen gruplarına karşı önyargılı olan polislerin olası yasadışı işlemlerine karşı gereken önlemleri içermemesidir. Temel hak ihlallerine yol açabilecek bu durum, Kongre’nin Amerika’da yaşayan on milyon göçmenle ilgili nihai bir çözüm üretme çabalarına da darbe vurabilir. Arizona eyalet yetkilileri ile Göç ve Gümrük Bürosu, göçmenlik yasalarını uygularken temel hakları da gözetmelidir. Birini tercih ederken, diğerini göz ardı etmemelidir."

XS
SM
MD
LG