Erişilebilirlik

2012 Yazında Olağanüstü Hava Koşulları Yaşanacak mı?


Lightning streaks across the sky in Tyler, Texas as a powerful line of thunderstorms moved across Texas, April 3, 2012. (AP)

Son elli yılda yaşanan küresel ısınma; sıcak hava dalgaları, rekor düzeyde sıcaklıklar, yoğun yağış gibi bazı iklimsel aşırılıklara yol açtı. Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli, son raporunda bu konuya değiniyor, dünya devletlerine bundan sonra yaşanacak iklim değişikliklerine karşı hazırlıklı olmaları çağrısında bulunuyor.

Sert hava koşulları 2011 yılında tüm dünyayı esir aldı. İlk olarak yılbaşında Arkansas ve Cincinnati eyaletlerini etkiledi.

Bill Wing, “Bir tren geliyor sandık. Rüzgarın hareketini ve nasıl sarstığını hissedebiliyorduk. Sanki bir deprem gibiydi.”

Geçen yıl Amerika’da 1600 hortum oluştu. Dünyanın diğer ülkeleri de bu aşırılıklardan nasibini aldı. Tayland’ın % 80’i normalden fazla yağış aldı, başkent Bangkok sular altında kaldı. Önceki yıl da Rusya son 500 yılın en büyük sıcak hava dalgasına maruz kalmıştı.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli Başkanı Rajendra Pachauri, “Sıcak hava dalgaları hem sayı hem de süre açısından arttı. Aynı şekilde aşırı yağışlarda da artış var,” şeklinde konuşuyor.

Uzmanlara göre ısı arttıkça bu hava değişimleri de artacak.

Rajendra Pachauri, “Gelecek konusunda tahminlerde bulunacaksanız, bunu en fazla sıcak hava dalgalarının oluşmasında göreceksiniz. Sıcak hava dalgaları şu anda her 20 yılda bir oluşuyor, ama bu yüzyıl sonunda her iki yılda bir göreceğiz,” diyor.

Uzmanlar, fosil yakıtların tüketimi sonucu yayılan karbondioksit ve diğer sera gazlarının atmosferi ısıttığını söylüyor.

Rajendra Pachauri, “Temelde yapmamız gereken şey, bu sera gazlarının artmasını engellemek,” diyor.

Aşırı hava koşullarından kaynaklanan felaketlerin maliyetleri de fazla. Her yıl ortalama 80 milyar doları buluyor. Son verilere göre yoksul ülkelerin can ve mal kaybı daha fazla, çünkü bu olaylara hazırlıklı değiller.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin raporu binlerce bilimsel araştırmaya dayanıyor. Uzmanlar bu tür araştırmaların, iklimle ilgili afetlere hazırlanmak için yeterli bilgi içerdiğini düşünüyor.

XS
SM
MD
LG