Erişilebilirlik

2012 Türkiye’de “Çin Kültür Yılı”


2012 Türkiye’de “Çin Kültür Yılı”

Çin’le Türkiye arasındaki kültürel bağlantıyı güçlendirmek ve diplomatik ilişkileri kuvvetlendirmek amacıyla, 2012 yılı, “Türkiye’de Çin Kültür Yılı” olarak kutlanacak. Çok sayıda ilde gerçekleştirilecek 70’den fazla sanat ve kültür etkinliğiyle Çin Türkiye’de tanıtılacak

“Türkiye’de Çin Kültür Yılı”nın Topkapı Sarayı-Mecidiye Köşkü’nde geçtiğimiz günlerde yapılan tanıtım toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin’in Türkiye Büyükelçisi Gong Xiaosheng ve Çin’in İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang bir yıl sürecek etkinliklerle iki ülkenin kültürel ve diplomatik ilişkilerinin daha da gelişeceğini vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan 2012 “Türkiye’de Çin Kültür Yılı” iki ülkeyi birbirine daha çok yakınlaştırmayı amaçlıyor.

2012 Türkiye’de “Çin Kültür Yılı”
2012 Türkiye’de “Çin Kültür Yılı”


“Kültür Yılı”, Türkiye'de düzenlenen ve Çin kültürünü anlatan en uzun, en yoğun ve en geniş kapsamlı program olacak. Etkinliklerde, Türk kamuoyuna zengin Çin kültürü ve dışa açılma ve reform sürecindeki modern Çin'i tanıtılacak.

12 Aralık’ta Ankara’da başlayan “Türkiye’de Çin Kültür Yılı” etkinlikleri, “İpek Yolu’nun Başlangıcı, Büyüleyici Çin” temasıyla bir yıl sürecek. “Kültür Yılı” boyunca edebiyat, sanat, kültürel miras, radyo ve sinema, eğitim, akrobasi, kukla sanatı gibi alanlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Trabzon’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kentte 70’den fazla etkinlik planlanıyor.

2012 Türkiye’de “Çin Kültür Yılı”
2012 Türkiye’de “Çin Kültür Yılı”


“Kültür Yılı”, “İpek Yolu'ndan Yeni Sesler” Gala Gecesi ve “Renklerle İpek Yolu” adlı karma resim sergisiyle başlayacak. Ocak ve Şubat boyunca “Mutlu Bahar Bayramı” etkinlikleri, Nisan ayında Çin Film Festivali düzenlenecek. Ayrıca 23 Nisan’da Türkiye Uluslararası Çocuklar Günü'nde ve Mayıs ile Temmuz ayları arasında İstanbul Uluslararası Sanat Festivali'nde Çin Günü etkinlikleri yapılacak. Eylül’de “Çin Modern Sanatlar Sergisi” ve “Dunhuang Duvar Resimleri Sergisi”, Ekim ayında Çin ile Türkiye Milli Günü kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek. Aralık ayında da “Türkiye’de Çin Kültür Yılı” kapanış töreni düzenlenecek.

2013 yılında ise Çin, “Türkiye Kültür Yılı” ile Türk kültürüne ev sahipliği yapacak.

XS
SM
MD
LG