Erişilebilirlik

2011 Nobel Barış Ödülü Sahiplerine Verildi


Yemenli Tevekkül Karman ile Liberyalı Ellen Johnson Sirleaf ve Leyman Gbowee ödül töreninde

Liberyalı Ellen Johnson Sirleaf ve Leyman Gbowee ile Yemenli Tevekkül Karman Oslo’da yapılan törenle ödüllerini aldı

Oslo’daki törende konuşan Norveç Nobel Komitesi başkanı Thorbjoern Jagland, ödüle layık görülen kadınların çalışmalarından övgüyle söz etti ve “kadınlar erkeklerle aynı fırsatlara sahip olmadığı sürece dünyada kalıcı barış sağlanamaz” dedi.

2011 Nobel Barış Ödülü Sahiplerine Verildi
2011 Nobel Barış Ödülü Sahiplerine Verildi

Liberya’nın kadın devlet başkanı 72 yaşındaki Ellen Johnson Sirleaf, 2005 yılında, Afrika kıtasında demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk kadın devlet başkanı olmuştu. Nobel Komitesi, Sirleaf’in ülkesinde barış ve istikrar sağladığını ayrıca ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik etmek için elinden geleni yaptığı görüşünde.

39 yaşındaki Liberyalı Leyman Gbowee ise ülkesindeki iç savaşı sona erdirmek için Hıristiyan ve Müslüman kadınları barışçı eylemler yapmaları için örgütlemişi. Gbowee, 2002 yılındaysa, Liberyalı kadınları, şiddet eylemleri sona erene dek “seks boykotuna” gitmeye ikna etmişti.

Nobel Komitesi 32 yaşındaki Yemenli eylemci ve gazeteci Tevekkül Karman’ın ise ülkesindeki kadın hakları, demokrasi ve barış mücadelesinin başrol oyuncularından biri olduğuna inanıyor.

Nobel Barış ödülü sahibi üç kadın 1,5 milyon dolarlık para ödülünü de aralarında paylaşacak.

Nobel Barış ve Nobel Ekonomi Ödüllerini şimdiye kadar 44 kadın kazandı. Sadece Marie Curie, 1903 yılında Fizik, 1911 yılında ise Kimya ödülünü alarak iki kez Nobel kazanan tek kadın oldu.

Batı dünyasıOslo'da üç kadını ödüllendirirken, Türkiye, İzmir Karabağlar Karakolu'nda, devletin koruması altındayken, en temel hakkarı ihlal edilerek, devlet memuru üç erkek polis tarafından sadistçe dövülen Fevziye Cengiz'i konuşuyor.

2011 Nobel Barış Ödülü Sahiplerine Verildi
2011 Nobel Barış Ödülü Sahiplerine Verildi

XS
SM
MD
LG