Erişilebilirlik

20 Nisan Amerikan Basınından Özetler


20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
Christian Science Monitor Kuzey Kıbrıs’ta Derviş Eroğlu’nın cumhurbaşkanlığına seçilmesinin barış görüşmelerinin geleceğine ilişkin kaygıya neden olduğunu yazıyor. Haberde, şu ifadelere yer veriliyor;

Zaten sorunlu bir süreç olan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik çabası, Kıbrıs sorunuyla da kopmaz bir biçimde bağlantılı. 2004 yılında AB üyesi olan Rum kesimi, Brüksel’deki bu konumunu, Türkiye’nin üyelik çabalarını engellemek için kullandı. Brüksel’in Rumların ajandasına bağımlı hale geldiğini düşünen Türkiye ise, AB ile NATO arasındaki savunma işbirliğinin geliştirilmesini engelleyerek bu duruma tepki gösteriyor. Avrupa Birliği, Türkiye’nin limanlarını Rum gemilerine açmasını istiyor, ancak Türkiye bu talebi kabul etmiyor. Bu nedenle, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde birçok başlık dondurulmuş durumda. Uzmanlar, Eroğlu’nun seçim zaferinin, 2004 yılında Birleşmiş Milletler barış planını onaylayan Kıbrıslı Türklerin, daha sonra uluslararası toplum tarafından ihanete uğradıklarını düşünmesine bağlanabileceğini söylüyorlar.

20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
New York Times Obama’nın İran’a karşı uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi için uzun süredir yoğun bir çaba harcadığını hatırlatıyor. Ancak gazete, bu çabaların sonucunun hala belirsiz olduğunu vurguluyor:

Aslında gelen haberler hiç de iyi değil. Rus ve Çin liderleri, Obama’ya yeni yaptırımlar konusunda ciddiyetle çalışacaklarını söylediler. Ancak diplomatlar bu iki ülkenin temsilcilerinin olası bir yaptırım kararını sulandırmaya çalıştıklarını belirtiyorlar. Halen Güvenlik Konseyi üyesi bulunan ve uluslararası alanda bir ağırlık taşıyan Brezilya ve Türkiye de, yaptırımların sertleştirilmesine direniyorlar. Obama’nın Moskova ile Pekin’e baskı yapmayı sürdürmesi gerekiyor. Obama ile Avrupalı müttefiklerinin ayrıca Güvenlik Konseyi’nde daimi üyelik isteyen Brezilya ile NATO üyesi olan Türkiye’yi de ayak diremekten vazgeçmeleri konusunda uyarmaları gerekiyor.

20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
Washington Post İran’a karşı yaptırımların bir sonuç vermemesi durumunda, Obama yönetiminin alternatif bir planı olmadığını öne sürüyor. Gazete, askeri seçeneğin böylesine göz ardı edilmesinin Amerika’nın elini zayıflattığını savunuyor:

İran’ın nükleer tesislerinin vurulmasını savunmuyoruz. Ancak yönetimin bir yandan müzakere önerisi yaparken diğer yandan da yaptırımları sertleştirme tehdidinde bulunma taktiği bir ilerleme sağlayamadı. Böyle bir ortamda yönetimin, askeri seçenek konusunda kamuoyu önünde böylesine muğlak ifadeler kullanması kaygı verici bir durumdur. Bir yıldır süren müzakere çabaları sonuçsuz kaldı. Yaptırımların sertleştirilmesi konusundaki çalışmalar ise kaplumbağa hızıyla yürüyor. Savunma Bakanı Gates, “dostlarımız ve düşmanlarımız, Amerika’nın çıkarlarını korumak için her olasılığa göre harekete geçebilecek hazırlıkta olduğundan şüphe duymamalıdır” dedi. Ancak dostların ve düşmanların kafaları eğer karıştıysa, bu anlaşılır bir durumdur.

20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
20 Nisan Amerikan Basınından Özetler
USA Today Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu’nun Goldman Sachs hakkında yolsuzluk davası açtığını hatırlatıyor. Gazete, bu davayı Wall Street’in hatalarının bir örneği olarak yorumluyor:

Mahkeme, Sermaye Piyasası Kurulu’nun sunacağı delillere bağlı olarak karar verecek. Ama halkın gözünde Goldman bu davayı çoktan kaybetmiş durumda. Ortaya çıkan gerçekler yatırımcıların gözünde Goldman’ın ve bir ölçüde diğer yatırım bankalarının da, müşterilerinin değil kendi çıkarlarını gözettiğini gösteriyor. Washington’un, türev olarak bilinen yatırım ürünlerini şeffaflaştıracak önlemler alması gerekiyor. Böylece, yatırımcılar risklerini öğrenme fırsatı bulacaktır. Daha da önemlisi, önceden fark edilip çözülebilecek sorunların, ulusal bir krize dönüşmesi de önlenebilecektir.

XS
SM
MD
LG