Erişilebilirlik

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Törenlerle Kutlandı


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Törenlerle Kutlandı

Ankara'da 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılan törenleri büyük bir kalabalık izledi, İstanbul'daki törenlere 6 bin öğrenci katıldı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle 19 Mayıs Stadyumu'nda kutlandı. Ankara'nın yanısıra bütün kentlerde bayram nedeniyle törenler yapıldı.

Ankara'daki törene Cumhurbaşkanı Gül'le birlikte, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve bazı bakanlar, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden de katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, törende yaptığı konuşmada, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasıyla başlayan ve büyük bir zaferle 9 Eylül 1922'de İzmir'de sona eren yolculuğunun, sadece onun değil, bir milletin yolculuğu olduğunu söyledi. Atatürk'ün ''Herhangi bir şahsın yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır'' sözlerini hatırlatan Çubukçu, ömrünü ülkesinin yeniden kuruluşuna adayan, kazanılan zaferi ilimde ve ekonomide ulaşılacak zaferler için kıymetli bir zemin olarak gören Atatürk'ü milletin kalbinde yaşatanın da bu olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da yayınladığı kutlama mesajında Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet ettiğini hatırlatarak, Türk gençlerine bu emareti korumak için büyük bir görev ve sorumluluk düştüğünü belirtti.

Amerika'daki Türk dernekleri de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajları yayınladı.

XS
SM
MD
LG