Erişilebilirlik

16 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor ve New York Times gazetelerinde Mavi Marmara baskını sonrasında Türkiye'nin dış politikalarını değerlendiren yazı ve makaleler öne çıkıyor

Christian Science Monitor İsrail’in yardım filosuna düzenlediği baskın sonrasında Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkilerini değerlendiriyor:

16 Haziran Amerikan Basınından Özetler
16 Haziran Amerikan Basınından Özetler

“1994’ten bu yana Avrupa Birliği eski Varşova Paktı üyelerini de içine alarak üye sayısını dokuzdan 27’ye çıkardı. Ancak AB, özel bir kulübün güvenlik görevlisi gibi Türkiye’yi sürekli olarak kapının dışında tuttu. 2006’da Almanya ve Fransa’nın verdiği olumsuz cevabın ardından, Türkiye AB’ye alınmayacağı sonucuna vardı ve daha bağımsız bir yol izlemeye başladı. Becerikli Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun girişimleriyle Türkiye, komşusu olan Suriye, İran, Irak, Bulgaristan, Yunanistan ve hatta Ermenistan’la ilişkilerini yumuşattı. Eski Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Verdine ise Türkiye’nin Avrupa’ya sırtını dönmesinin kendi çıkarına olmadığını söylüyor. Vedrine, ‘üyelik görüşmeleri başarısız olsa bile Türkiye’yi kaybedeceğimizi sanmıyorum’ diyor.”

New York Times yazarı Thomas Friedman da, Türkiye’nin ekseninin değiştiği görüşünü destekleyen bir makale kaleme almış. Friedman, Türkiye’nin artık bir denge unsuru olmadığını savunuyor:

16 Haziran Amerikan Basınından Özetler
16 Haziran Amerikan Basınından Özetler

“Son birkaç yılda Türkiye’nin içinde ve çevresinde yaşanan bazı boşluklar, İslamcı hükümetin Batı ile Doğu arasında bir denge unsuru olmaktan uzaklaşmasına yol açtı. Bu boşluklardan ilki Avrupa Birliği’nden kaynaklandı. Türkiye, güneye baktığında bir başka boşluk gördü, Arap-Müslüman dünyasında liderlik eksikliğini fark etti. Erdoğan, İsrail’e karşı sert bir tavır takınarak, Türkiye’nin Arap dünyasında ve Arap pazarındaki etkisini hızla artırabileceğini gördü. Türkiye’nin içinde de bir boşluk var. Laik muhalefet partileri bir kargaşa içinde, ordu gizli telefon dinlemeleri yüzünden sinmiş durumda, basın hükümet baskısı yüzünden hızla oto sansüre sürükleniyor.”

USA Today Başkan Barack Obama’nın Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısına ilişkin politikasının bazı haksız eleştirilere uğradığını yazıyor. Ancak gazete, bazı konularda da Obama’yı yetersiz kalmakla suçluyor:

16 Haziran Amerikan Basınından Özetler
16 Haziran Amerikan Basınından Özetler

“Amerika’nın on yıllardır çözemediği yabancı petrole bağımlılık sorunu konusunda Obama’nın Salı günü söylediklerine eklenecek fazla bir şey yok. Obama’nın vereceği asıl sınav, petrol sızıntısı temizlendikten sonra da sürecek olan bu sorunu çözüp çözemeyeceğidir. Amerika, kullandığı petrolün üçte ikisini ithal ediyor ve çoğu düşman olan ülkelere para ödüyor. Büyük bir çaba harcansa bile, Amerika’daki 245 milyon araca, sıvı yakıtlar dışında bir alternatif yakıt bulmak on yıllar alacaktır. Ayrıca bu alternatifi üretmek için harcanacak olan paranın yüksekliği, siyasi açıdan sorun yaratacaktır. Buna rağmen, bu felaketten iyi bir sonuç çıkartmanın en doğru yolu budur”

Washington Post bazı eyaletlerde polis ve itfaiye görevlilerine sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkı tanınmadığını hatırlatıyor. Ancak gazete, bu yasağın kaldırılması için hazırlanan yasa tasarısına karşı çıkıyor:

16 Haziran Amerikan Basınından Özetler
16 Haziran Amerikan Basınından Özetler

“Tasarı, eyaletlerin özel durumlarının her zamankinden fazla gözetilmesi gereken bir durumda, kamu sektöründeki çalışma ilişkileri konusunda bütün eyaletlere tek tip bir federal çözüm dayatıyor. Zaten cömert emekli maaşları birçok eyaletin ve yerel yönetimin bütçesini zorluyor. Tasarıda, eyaletlerin emekli maaşları konusunda pazarlık yapması gerekmediği hükmü yer alıyor. Ne var ki bu maddenin fazla bir önemi yok. Tasarı, zaten güçlü olan sendika lobisini daha da güçlendiriyor ve bu lobi hiç kuşkusuz emekli maaşları konusunda pazarlık yapılması veya diğer kamu çalışanlarına tanınan hakların polis ve itfaiye görevlilerine de tanınması için eyalet kongrelerine baskı uygulayacaktır.”

XS
SM
MD
LG