Erişilebilirlik

15 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, İsrail ile Filistin arasındaki görüşmeleri canlandırma çabasının olumlu sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor. Gazete, Filistin devletinin ilanı konusunda ise şu ifadelere yer veriyor:

“Dışişleri Bakanı Clinton’ın açıkladığı politika, Amerika’nın Filistin Yönetimi'ne Batı Şeria’da işleyen kurumlar ve güvenlik güçleri oluşturması için yardıma devam etmesini de içeriyor. Önümüzdeki aylarda, Filistin devleti konusunda bir uzlaşmaya varılması ihtimaliyle kıyaslandığında bu konularda ilerleme sağlanması ihtimali çok daha yüksektir. Bu konudaki bir gelişme, Filistinlilerin hayatını daha hızlı biçimde etkileyecektir. Eğer Filistinliler, İsrail’e ve bütün dünyaya barışçıl ve demokratik bir devlet yönetmeye hazır olduklarını gösterebilirlerse, bugün aşılmaz gibi görünen görüş ayrılıkları hızla azalmaya başlayabilir.”

New York Times Senato’yu eşcinsellerin orduda açık biçimde görev yapmalarını engelleyen yasayı kaldırmaya çağırıyor. Gazete, Cumhuriyetçi senatörlerin bu konuda artık bir mazeretleri kalmadığını vurguluyor:

“Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili liderleri, gerekli düzenlemeyi hızla kabul edip, Senato’ya gönderecekleri açıklayınca, ordunun eşcinsel askerlerin kimliklerini açıklayarak görev yapmalarını yasaklayan uygulamasına son verme ihtimali arttı. Düzenleme, Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra, Senato liderleri de hızla hareket etmeli ve ılımlı Cumhuriyetçi senatörler de, ordu mensupları arasındaki adaletsizliği sona erdirme konusunda verdikleri sözleri tutmalıdır. Çok sayıda Cumhuriyetçi senatör, düzenlemenin onaylanması için gereken 60 oya ulaşılması konusunda Demokratlarla birlikte davranacaklarını açıklamıştı. Eğer Kongre, ordunun bu ayrımcı politikasını sona erdirmeyi başarırsa daha çok çirkin siyasi çekişmelerle geçen 2010 yılı, tarihi bir başarıyla sona erebilir.”


USA Today Amerika’nın küresel eğitim araştırmasında 15. olduğunu hatırlatıyor. Gazete, eğitim sisteminde kapsamlı bir reforma gidilmezse, Amerika’nın ciddi sorunlar yaşayacağı uyarısında bulunuyor:

“Üst sıralarda yer alan Şanghay, Kanada ve Finlandiya’nın başarısının sırrı nedir? Aslında ortada bir sır yok… Onların eğitim sistemleri, bir çoğu Amerika’ya yabancı olan mantıklı yaklaşımlara dayanıyor. Ulusal düzeyde standart hale getirilmiş bir müfredat uygulanıyor. Amerika’da ise, bırakın farklı şehirleri ve eyaletleri, aynı sınıfa ders veren iki öğretmen bile aynı konuları işlemeyebiliyor. Ayrıca sıralamanın üstünde yer alan ülkelerde, en iyi ve en parlak öğrenciler, önde gelen üniversitelerin eğitim bölümlerine girmeye teşvik ediliyor. Öğretmenlere yüksek ücretler ödeniyor. Amerika’daki eğitim sistemleri de iyi öğretmenlerin öneminin farkına varmaya başladı. Ancak hala iyi öğretmenleri cezbedecek, eğitecek ve öğretmenliğe devam etmelerini sağlayacak yöntemler bulamadı.”

Los Angeles Times
da sağlık reformunun iptali için açılan davalarla ilgi tartışmaya katılıyor. Gazete, zorunlu sağlık sigortası uygulamasının anayasaya uygun olduğunu savunuyor:

“Sağlık reformuyla ilgili olarak açılan davalarda, önümüzdeki haftalarda daha fazla sayıda federal yargıç görüş bildirecek. Zorunlu sağlık sigortasının 2014’te yürürlüğe girmesinden önce, konunun Anayasa Mahkemesi'ne gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Mahkemelerin şimdiye kadar verdikleri kararlar, sigorta sektörünün nasıl tanımlandığına bağlı olarak değişiyor. Ancak, iki bin sayfayı aşkın hacmiyle, sağlık hizmetlerinin bütün boyutlarını etkileyen sağlık reformu, sadece bir sigortacılık düzenlemesi olarak görülemez. Eğer mahkemeler zorunlu sağlık sigortasını kendi bağlamında değerlendirirlerse, bu uygulamanın anayasaya aykırı olmadığını göreceklerdir.”

XS
SM
MD
LG