Erişilebilirlik

12 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Türkiye’de ordunun giderek güç ve itibar kaybettiğini öne sürüyor. Janine Zacharia imzalı haberde, Atatürk’ün de sorgulanmaya başlandığı belirtiliyor

Washington Post Türkiye’de ordunun giderek güç ve itibar kaybettiğini öne sürüyor. Janine Zacharia imzalı haberde, Atatürk’ün de sorgulanmaya başlandığı belirtiliyor.

12 Nisan Amerikan Basınından Özetler
12 Nisan Amerikan Basınından Özetler

"Büyük saygı duyulan Atatürk’ün kurduğu siyasi-askeri düzen yeniden sorgulanırken, eski tabular da yıkılıyor. Türkler artık orduyu eleştirmekte ve tartışmakta kendilerini daha özgür hissediyor. Birçok üst düzey subayın darbe planladıkları iddiasıyla tutuklanması, Washington’un da güvendiği ordunun moralini büyük ölçüde azalttı. Amerika, hem Türkiye’nin demokratik reformları sürdürmesini hem de bölgede güvenilir bir müttefik olan ordunun güçlü kalmasını istiyor. İlk resmi yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapan Obama, bu ülkenin önemini de vurgulamış ve “Türkiye’nin en önemli özelliği güçlü ve laik demokratik yapısıdır” demişti. Türkiye’de halen devam eden iktidar kavgasının özünü de Türkiye’nin bu özelliği oluşturuyor."

New York Times Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde teröristlerin nükleer silah elde etmesini engellemeye yönelik önlemlerin ele alınacağını kaydediyor. Gazete zirveden somut sonuçlar çıkması çağrısında bulunuyor.

12 Nisan Amerikan Basınından Özetler
12 Nisan Amerikan Basınından Özetler

"11 Eylül’den sonra dünya daha da korkutucu bir kabusu, teröristlerin nükleer silah alabilecekleri veya çalabilecekleri ihtimalini düşünmeye başladı. Ancak o günden bu yana, bu konuda fazla bir şey yapılmadı. Rusya’daki binlerce kısa menzilli nükleer silahtan, diğer ülkelerdeki nükleer reaktörlere ve yakıt depolarına kadar birçok alanda ciddi bir güvenlik zafiyeti yaşanıyor. Nükleer tesisler için zorunlu uluslararası güvenlik standartları bulunmuyor. Obama, bu zirveyle silah yapımında kullanılabilecek bütün nükleer malzemeleri dört yıl içinde güvenlik altına almayı amaçlıyor. Ancak zirvede rahatlatıcı açıklamalar yapılması yeterli olmayacaktır. Toplantıdan somut çalışma takvimleri çıkmalı, çalışma grupları oluşturulmalı ve alınan kararların uygulanmasını denetlemek üzere yeni toplantı kararları alınmalıdır."

Los Angeles Times Washington’un Kırgızistan’daki insan hakları ihalelerini uzun süre görmezden geldiğini yazıyor. Gazete, Amerika’nın şimdi bunun sonuçlarına katlanmak zorunda olduğunu vurguluyor.

12 Nisan Amerikan Basınından Özetler
12 Nisan Amerikan Basınından Özetler

"Amerika, stratejik ortaklık yaptığı ülkelerin liderlerini belirleme imkanına sahip değil. Ancak Kırgızistan örneği bize askeri çıkarlarımız ile her türlü baskıya karşı çıkmak arasındaki dengeyi kurmamız gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Bakiyev’e verilen koşulsuz destek, muhalefetin yönetime gelmesiyle birlikte Kırgızistan’la ilişkilerimize ciddi bir darbe vurabilir. Geçici hükümetin başkanlığını üstlenen Otunbayeva, Manas’taki Amerikan hava üssünün kalacağını söyledi. Ancak iktidara kim gelirse gelsin, üssün kirasının bir kez daha artacağı kesin. Bu arada, Obama da siyasi özgürlükler, bağımsız basın ve dürüst yönetim gibi Amerika’nın çıkarlarını ilgilendiren diğer konuları da gündeme getirmelidir."

Boston Globe işsizlik yardımının süresinin uzatılmasına karşı çıkan Cumhuriyetçileri eleştiriyor. Gazete, konunun Senato’da yeniden ele alınacağını hatırlatıyor.

12 Nisan Amerikan Basınından Özetler
12 Nisan Amerikan Basınından Özetler

"Ekonominin böylesine sıkıntılı süreçlerden geçtiği dönemlerde, bütçe açığı kaygısı son derece yerindedir. Ancak, Cumhuriyetçilerin işsizlik yardımının uzatılmasına hayır demesi, en iyimser ifadeyle katı yüreklilik, daha sert bir ifadeyle ise, yaralayıcı bir davranıştır. Bunun, konut kredilerini ödemek ve ailelerini doyurmak için bu yardıma ihtiyaç duyan insanlarda yaratacağı endişeyi anlamak zor değildir. İşsizlik yardımları işsizler için hayata tutundukları bir daldır ve eğer işsizler faturalarını ödeyemezse, ekonomi daha da kötüye gidecektir. Bütçede tasarrufu savunmak doğru bir düşüncedir ama bunu gerekçe göstererek aileleri cezalandırmak vicdansızlıktır."

XS
SM
MD
LG