Erişilebilirlik

Seçim Takviminde Önemli Tarihler


Seçim Takviminde Önemli Tarihler

12 Haziran'da yapılacak 24. dönem milletvekili seçimlerinde 50 milyondan fazla seçmen 85 seçim bölgesinde 199 bin 207 sandıkta oy kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği önemli tarihler şöyle:

29 Nisan Cuma: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibariyle milletvekili kesin aday listeleriyle bağımsız adaylar radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edildi.

2 Mayıs Pazartesi: Yüksek Seçim Kurulu’nca bütün seçim çevreleriyle gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına, basım tamamlandıkça dağıtımına başlanacak.

10 Mayıs Salı: Gümrük kapılarında oy verme işlemi başlayacak.

31 Mayıs Salı: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin yapacakları konuşmaların yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nca kura çekilecek.

2 Haziran Perşembe: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

5 Haziran Pazar: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

6 Haziran Pazartesi: Görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları tamamlanacak, ilçe seçim kurullarınca sandık kurulları başkanlarına, seçim araç ve gereçlerini ihtiva edecek şekilde teslim edilmesi gereken malzeme torbalarının hazırlanmasının bitirilecek. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak ve dağıtılamayanların ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslimi yapılacak.

9 Haziran Perşembe: Tutuklu ve hükümlü askı listeleri kesinleştirilecek.

10 Haziran Cuma: Kesinleştirilen tutuklu ve hükümlü seçmen listelerinin çoğaltılma işlemi tamamlanacak.

11 Haziran Cumartesi: Seçim propagandasının sonu (saat: 18.00)

12 Haziran Pazar: Oy verme günü ve seçim yasaklarının sona ermesi (saat: 24.00)

XS
SM
MD
LG