Erişilebilirlik

10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe bugünkü yorumunda İsrail-Filistin barış sürecindeki engellerin nasıl aşılabileceği konusundaki görüşlere yer veriyor

Boston Globe İsrail ile Filistin arasındaki dolaylı görüşmelerin her iki taraftaki aşırı unsurlar tarafından sabote edileceğini belirtiyor. Gazete, bu nedenle tarafların provokasyonlara izin vermemesi gerektiğini vurguluyor:

10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Radikal unsurlar, müzakere masasına oturanların müttefiki değildir. Bu unsurlar, barış sürecinin düşmanlarıdır. Buna rağmen hem İsrailliler, hem de Filistinliler, ılımlı liderlerin bu aşırı unsurları kontrol edebileceğini düşünüyor. Radikal grupların müzakereleri sabote etmesine izin verilmemelidir. İsrail’in eski başbakanlarından İzak Rabin, terör eylemleri yokmuş gibi müzakerelere devam etmiş ve müzakereler yokmuş gibi de terörle mücadele etmişti. Obama’nın özel temsilcisi George Mitchell, İsrailli ve Filistinli liderlerin bu yaklaşımı benimsemesi için taraflara baskı uygulamalıdır.”

Washington Post polisin elektroşok silahlarını yeterince özenli kullanmadığını kaydediyor. Gazete, Uluslararası Af Örgütü’nün de bu konuda Amerikan polisini eleştirdiğini hatırlatıyor:

10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, elektroşok cihazlarının kullanıldığı olayların %90’ında, zanlılar silahsız kişilerden oluşuyordu. Aynı rapora göre, 2001 ile 2008 yılları arasında elektroşok cihazına maruz kaldıktan sonra ölenlerin sayısı 334’ü buluyor. Af Örgütü bu nedenle elektroşok cihazlarının kullanımının yasaklanması çağrısında bulundu. Doğal olarak bu silahları üreten firma, Af Örgütü’nün verilene itiraz etti. Ancak elektroşok silahının üreticileri ve polis yetkilileri, eğer kamuoyunun bu konuda daha sert tepki göstermesini istemiyorsa, bu silahın zanlılara karşı kullanımı konusunda daha sıkı kurallar getirmelidir.”

USA Today kürtaj hakkının kabul edilmesinden bu yana, bu hakkı fiilen sınırlamaya yönelik çabaların da sürdüğünü yazıyor. Gazete, Oklahoma’da kürtaj yaptırmak isteyen her kadının ultrason’dan geçmesini şart koşan düzenlemeyi de buna örnek gösteriyor:

10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Yeni yasa ultrason görüntülerinin hastaya izlettirilmesini, doktorun fetüsün boyutlarını ve görülebilir organlarını anlatmasını şart koşuyor. Tecavüz veya ensest ilişki gibi olaylarda da bir istisna tanınmıyor. Yasayı destekleyenler, bu uygulama ile kadının ultrason görüntülerini izledikten sonra kürtajdan vazgeçebileceğini savunuyorlar. Ancak gereksiz ve istenmeyen tıbbi uygulamaların yasal zorunluluk haline getirilmesi, her halükarda sınırların aşılması anlamına gelir. Hiç kimse, kürtaj karşıtlarının inançlarından vazgeçmelerini beklemiyor. Ancak bu inançların, kürtaja karar vermiş kadınlara zorla dayatılması, üzerinde mutabakata varılmış yasal bir hakkın çiğnenmesidir.”


New York Times Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin cezaevleriyle ilgili çalışma yapacak bir komisyon kurulması konusunda uzlaşmalarını destekliyor. Gazete, Amerikan cezaevlerinde reformun şart olduğunu vurguluyor:

10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
10 Mayıs Amerikan Basınından Özetler

“Amerika, dünyadaki en fazla tutuklama oranına sahip ülke. Cezaevleri, şiddet içermeyen suçları işleyenlerle dolu. Tutukluların sayısını azaltacak, cezaevlerine harcanan para miktarını düşürecek ve tutuklulara yeni bir fırsat sunacak farklı alternatifleri hayata geçirmek mümkün. Saygın ceza hukuku uzmanlarından oluşan bir komisyon şimdi bütün bu alternatifleri değerlendirerek bir eylem planı hazırlayacaklar. İki parti arasında bir uzlaşma sağlanmanın ne kadar zor olduğu ve yaşanan mali krizin boyutu göz önüne alındığında, bu komisyonun yapacağı çalışmalar, Amerika’nın ceza sistemindeki sorunları çözmek için iyi bir fırsat olarak görülmelidir. Kongre, bu komisyonun kurulmasıyla ilgili tasarıyı bir an önce kabul etmelidir.”

XS
SM
MD
LG