Erişilebilirlik

Başkan Obama'nın Dışpolitikası


Amerikan hükümetinin görüşlerini yansıtan yorum

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçenlerde Washington’da Dış İlişkiler Konseyinde yaptığı konuşmada “Amerika bu yeni yüzyıla öncülük yapabilir, yapmalıdır ve yapacaktır. Amerika için küresel liderlik hem sorumluluk hem de benzersiz bir fırsattır”dedi.

Clinton” Dünya bize bakıyor çünkü Amerika sadece çıkarlarımızı savunmak için sorunları küresel düzeyde çözmede gerekli ortak çabaları harekete geçirme imkanı ve kararlığına sahip bir ülke değil aynı zamanda ilerleme için gerekli bir güçtür. Bu konuda rakibimiz yoktur”şeklinde konuştu.

Clinton, bunun Amerika’nın tekbaşına hareket edeceği anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

Clinton” Amerika ittifak ve ortaklıklardan , bölgesel örgütlerden ve küresel kurumlarından oluşan yeni bir küresel yapı inşa etmek istiyor. Bu yapı, bugünün sorunları ve akla gelmeyecek tehditleri karşılamaya yetecek düzeyde dayanıklı ve dinamik olacaktır.”dedi

İlk yirmi aylık dönemde Obama Yönetimi eski ittifakları onarmaya ve hem eski dostlar hem de eski hasımlarla yenilerini inşaya çalıştı. Yönetim böyle yapmaya devam edecek. Amerika diğer ülkelerle sorunlarını çözme olanaklarını arttırma , ortaklıklar inşa etme ve yeni nüfuz merkezleriyle ilişkiler kurmalarında yardımcı olmak için birlikte çalışıyor.

Bakan Clinton” Görüşayrılıkları kaçınılmazdır. Bazı konularda hemfikir olmayabiliriz. Ama Amerika fikrini belirtmekten ve görüşlerinde ısrar etmekten kaçınmayacaktır. Çünkü bazı konular, örneğin BM sözleşmesi ve Evrensel İnsan Hakları bildirisinde yeralan evrensel değerlere bağlı kalma ve savunma Amerikan dışpolitikasının temel öğretisini oluşturur. Amerika, anlaşmazlık dönemlerini aşma ve birlikte çalışmaya devam etme olanağı yaratmak için verimli ilişkiler kurmaya çalışmaktadır. Dışpolitika sorunlarını çözmek hem bölgesel hem küresel düşünmeyi , ülkeleri ve bölgeleri ve çıkarları birbibirine bağlayan kesişme noktalarını görmeyi gerektirir. Bunu sadece Amerika yapabilir.

Amerika, uzun yıllar yaşayacağımız bir dünya kurmak için kuşaklar boyu sürecek bir taahhütde bulundu.Bu sorumluluktan kaçamayız.”dedi.

XS
SM
MD
LG