Erişilebilirlik

Amerika'dan Türkiye’ye Terörle Mücadele Desteği


Amerikalı Orgeneral David Petraeus Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA)’nin başına getirilen Eski ISAF Komutanı Orgeneral David Petraeus, yeni görevini resmen devralmadan önce ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptı.

Türk medyasına yansıyan haberlere göre, Petraeus’un, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede, terörle mücadele konusu ön plana çıktı.

Davutoğlu-Petraeus görüşmesinde Türk tarafı, terörle mücadelede işbirliğinin önemini vurgulayarak PKK teröründeki son gelişmeler hakkında yeni CIA Başkanı’na bilgi verdi.

Orgeneral Petraeus da terörle mücadelede mevcut yakın işbirliğinin süreceğini teyid ederek, “Söz veriyorum, PKK ile etkin mücadele yapacağız” dedi.

Irak’taki deneyimlerini aktaran Petraeus, Davutoğlu ile bu konuda da görüş alışverişinde bulundu.

Ayrıca, Afganistan’daki durum hakkında Türk Dışişleri Bakanı’na ayrıntılı bilgi veren Petraeus, Ankara’nın ISAF’taki rolünün istikrara katkı sağladığını kaydetti.

Petraeus’un, Türkiye ziyareti sırasında henüz CIA Başkanlığını resmen devralmamış olduğu için mevkidaşı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşmediği de ifade ediliyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e de veda ziyaretinde bulunan Petraeus’un, Ankara temaslarının ardından Berlin’e geçeceği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG