Erişilebilirlik

Batı Afrika Sanatları Amerika’da Tanıtıldı


Batı Afrika Sanatları Amerika’da Tanıtıldı

Afrika sanatını temsil eden yaklaşık 100 eser Houston’daki Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor. Sergideki eserler Nijerya’nın İfe bölgesinden esintiler taşıyor. Amerika’nın Sesi Televizyonu Houstoon kentindeki sergiyle ilgili bilgi aldı.

Hanedan ve İlahiyat: Eski Nijerya’da İfe Sanatı adlı sergi sürprizlerle dolu. Müzenin küratörü Frances Marzio şöyle anlatıyor: “İfe en erken çağlardan beri sanatsal mirasını koruyabilmiş. Bu eserler bugüne kadar ilk kez Nijerya dışına çıkarıldı.”

Marzio, sergideki en büyük sürprizlerden birinin kraliyete ait realist portreler, toprak, taş ve metal objeler olduğunu söylüyor. Marzio, “Afrika sanatı deyince aklımıza ilk olarak soyut ve tahtadan yapılmış eserler geliyor. Bu eserler 20’inci yüzyılın Picasso gibi sanatçılarını etki altında bırakmıştı. Bu sergide eski Yunan ve Roma’da olduğu gibi klasik tarzda sanat eserleri görmek şaşırtıcı. Afrika sanatıyla ilgili düşünceleriniz bir anda değişiyor,” diyor.

Idena adlı kadın heykeli klasik Afrika sanatının örneklerinden.İdena heykeli bekçiliği yansıtıyor. Heykel boncuktan kolye ve bilezikle süslenmiş. İfe’nin varlıklı olması da boncukçuluk sanatına uzanıyor. Halk camdan boncuklarını kuzey Afrika’ya ihraç edip rahat bir yaşam sürmüş. Marzio sergideki en beğendiği eserin metal insan başı heykelleri olduğunu söylüyor: “9’uncu yüzyıldan 14’üncü yüzyıla kadar olan dönemde, daha önce Afrika sanatında hiç görülmemiş bakırdan büstler yapılmış. Heykellerin çok güzel bir natürelliği var. Sanki konuşacaklarmış gibi duruyorlar. Aynı zamanda Roma portrelerinin realizmini yansıtıyorlar.”

Bu eserlerin çoğu metal heykelciliğin Rönasans döneminde Avrupa’ya girişinden yüzyıl öncesine dayanıyor. Marzio heykellerin eski Yunan ve Roma döneminin becerisini yansıttığını belirtiyor. Uzmana göre Afrika’da uzun süreli bir metal işleme dönemi olduğu biliniyor. Ancak bu heykellerin ne zamandan kalma oldukları daha önce bilinmiyordu.

İfe sanatına ait sergi Houston’da 9 Ocak gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

XS
SM
MD
LG