Erişilebilirlik

Arslan: ‘İngiltere’nin de Elektronik Cihaz Yasağını Kaldırmasını Bekliyoruz’


Arslan: ‘İngiltere’nin de Elektronik Cihaz Yasağını Kaldırmasını Bekliyoruz’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD’ye yapılan Türk Hava Yolları (THY) uçuşlarında tablet ve benzeri elektronik cihazların kabine alınmasına başlanmasının ardından Amerika’nın Sesi’ne konuştu. Arslan, Çarşamba sabahı itibariyle artık İstanbul Atatürk Havalimanı ve THY yolcuları açısından elektronik cihaz yasağının uygulanmayacağını açıkladı.

Arslan, ABD gibi İstanbul’dan yapılan uçuşlara kabine elektronik cihaz yasağı uygulayan İngiltere için de gelecek hafta olumlu haber geleceğini düşündüğünü söyledi. Arslan, “ABD’nin yasağı kaldırma kararının ardından İngiltere’deki muhataplarımızla görüştük. Önümüzdeki hafta İngiltere’den de teknik bir heyet gelecek. Onlar yerinde görüp inceledikten sonra o yasağın da kısa sürede kalkmasını bekliyoruz” dedi.

ABD, Donald Trump’ın kararıyla nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlar’ın oluşturduğu ülkelerden Amerika’ya yapılan uçuşlar için güvenlik tedbirlerini arttırmış ve elektronik cihaz yasağı getirmişti. Ancak Türkiye, İstanbul’un ve THY’nin bu kapsama dahil edilmesine ilk günden itibaren tepki göstermişti.

Şimdi bu ilk yasağın kalkmasının ardından Trump yönetimince Türkiye’ye yönelik yeni yasaklamalar getirilebilir mi? Bu soruyu yönelttiğimiz Bakan Arslan, “’Tehditler ve tehlikeler topyekun bir coğrafyadan geliyor’, ‘herhangi bir dine mensup insanlardan geliyor’ diye yaklaşmak yanılgının başlangıç noktası. Terörün dini, ırkı, mezhebi olmaz. Terör her yerde terördür ve terörle mücadeleyi de topyekun dünya olarak verirsek başarılı oluruz. Yoksa bir yerdeki teröristle mücadeleyi verelim, başka bir yerdeki ile vermeyelim. Bir dine mensup insanları terörist olarak görüp, başkalarını ayırt etmek, ayrı tutmak yanlış. Türkiye ile ilgili başka bir uygulama beklemiyoruz. Hele ki din ayrımı yapılarak, insanları ayırt etmenin yanlış olduğunu söylüyoruz. Terörün, teröristin dini, dili, ırkı olmaz” diye konuştu.

Arslan, ayrıca ABD’nin yeniden başka bir şekilde yasaklamaya gitmesi durumunda Türkiye’nin kapsam dahilinde olmaması gerektiğini işaret etti. Arslan, “Dünyanın bu konuda sivil havacılık otoriteleri var. Türkiye, bu örgütlere üye. Oralarda bu kararlar ortak alınıyor. Havacılıkta alınması gerekli tedbirler de oralarda belirleniyor. Önemli olan denetimleri yaparak, bu tedbirlerin alınıp-alınmadığını görmektir. Türkiye her zaman başkasının denetimine gerek kalmadan kendi tedbirlerini alıyor. Türkiye ayrıca ICAO’nun da Konsey Üyesi bir ülke. Yani sivil havacılık sektörü bu derece gelişmiş bir ülke. Dünyanın belirlediği sivil havacılık kuralları içerisinde yer alan bir Türkiye’nin, kendisinde eksik uygulama olamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakn cihaz maliyeti vermedi

Bakan Arslan, İstanbul Atatürk Havalimanı’na yerleştirilen görüntüleme cihazları ve ilave güvenlik tedbirleri için yapılan harcamalara ilişkin bilgi vermedi. Arslan, “Türkiye olarak özellikle ABD’ye yönelik uçuşlarda uçağa geçiş, körük öncesinde bütün yolcularımızın yanlarında taşıdıkları elektronik eşyaları --laptoplar dahil -- üç boyutlu görüntülemeden geçirilmesi için tomografi cihazları aldık. Cihazların maliyeti çok önemli değil, önemli olan havalimanlarımızın güvenli olması. Önemli olan yolcularımızı havayolu şirketlerimizin çok daha güvenli şekilde taşıması. Bunun gereğini her zaman yapıyoruz, yine yaptık” dedi.

ABD’nin ilk yasaklama kararında Türkiye dahil olmak üzere 8 ülke, 10 havayolunu kapsam dahiline aldığını anımsatan Arslan, en başından beri Türkiye’nin bu kapsamda olmaması gerektiğini ifade etti. Arslan, “Biz başından itibaren dedik ki uluslararası otoriteler olan Avrupa Sivil Havacılık Konferansı’nın (ECAC) ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) istediği asgari şartların çok üzerinde güvenlik tedbirlerini alıyoruz. Biz bu konuda gereğini yapıyoruz. Böyle bir yasaklamaya ihtiyaç yok demiştik. Terör eylemcisi kişiler, başka ülkelerden başka havayollarıyla da uçabilirler. Bütün bunlara rağmen biz gerek yolcularımıza daha güvenlikli, daha konforlu bir yolculuk yapmaları gerekse ülkemizdeki havalimanlarının daha emniyetli olmasına yönelik birçok tedbiri başkaları istemeksizin yapıyoruz” diye konuştu.

Arslan, ABD’nin yeni yasaklama kararı üzerine Türkiye’ye teknik heyet daveti yaptıklarını ve hali hazırda İstanbul’da bütün tedbirlerin alınmış olduğunu gösterdiklerini vurguladı. Arslan, “Teknik müzakerelerimiz sonucunda bu tedbirlerin alınmış olduğunu ortaya koyduk ve bugün itibariyle bu yasak kalktı. Teknik ekipleri sadece bugün gözlem yaptılar. Türkiye’den ABD’ye yapılan uçuşlarda kabinlerde laptop benzeri cihazlar bulunmasına yönelik kısıtlama ortadan kalkmış oldu” ifadelerini kullandı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG